Czy seks jest w Polsce tematem tabu?

We wszelkiego rodzaju mediach, w literaturze, w reklamie, a zwłaszcza w sieci internetowej, bez trudu natkniemy się na odwołania do sfery seksualności człowieka. Jeszcze 50 lat temu seks był tematem tabu. Nikt o nim otwarcie nie mówił, a małżonkowie kochali się tylko w zaciszu własnej sypialni, przy zgaszonym świetle. W XXI wieku mamy jednak do czynienia z prawdziwą rewolucją seksualną na świecie. Jak kwestia ta przedstawia się w Polsce?

Reklama

Nie mówimy o seksie

Pomimo faktu, że zewsząd jesteśmy atakowani przekazami o podtekście seksualnym, to nadal otwarcie Polacy nie potrafią mówić o seksualności. Są przekonani, że wszystko co dotyczy sfery intymnej, powinno pozostać w czterech ścianach sypialni. Zdaniem seksuologów jest to niekorzystna sytuacja, która ogranicza kochanków i nie pozwala im na realizowanie fantazji erotycznych. W poszukiwaniu informacji sięgają po strony internetowe, których treści są niekiedy wątpliwej jakości i zakłamują rzeczywistość. Chcąc wiedzieć na przykład, jak zwiększyć libido, powinni sprawdzić ofertę sklepu eRozkosz.pl, gdzie producent posiada szeroki asortyment produktów dla niej, dla niego i dla par, które pozwoliłyby rozbudzić zmysły w sypialni, np. spray Libido. Trzeba jednak otworzyć się na seks i poszerzać swoje horyzonty w sferze życia intymnego. Można dzięki temu zwiększyć jakość życia w różnych sferach – również społecznej. Człowiek sfrustrowany brakiem seksu lub niską jakością zbliżeń, swój stres przenosi na życie prywatne, towarzyskie, a przede wszystkim na życie zawodowe.

Dlaczego wstydzimy się swojej cielesności?

Pomimo że wielu z nas w głębi duszy chciałoby poeksperymentować w sypialni, na nowo rozpalić iskrę w wieloletnim związku, albo zwiększyć swoją satysfakcję seksualną, to jednak nie może przełamać się, aby porozmawiać na ten temat z drugą połową. Polacy żyją w dużej mierze w przekonaniu, że seks jest tematem tabu. Wynikać może to ze stereotypów, własnych obaw, błędnych przekonań czy uwarunkowań kulturowych i religijnych.

NIE dla stereotypów!

W Polsce seksualność jest trudnym tematem i dopiero młode pokolenia mogą cokolwiek zmienić w tej materii. Większość dorosłych w toku wychowania miało omijane wszelkie tematy związane z seksem i cielesnością. Rodzice wpoili nam przekonania, że seks jest przeżyciem kojarzącym się z poczuciem wstydu lub zarezerwowanym tylko i wyłącznie do celów prokreacji. Kochankowie nie przyznają się przed sobą nawzajem do tego, czego pragną i co im sprawia przyjemność, aby nie urazić drugiej osoby, nie czuć się śmiesznie i nie prowokować do niewłaściwej oceny.  Stereotypy te trzeba przełamywać, aby seks stał się radosny dla kochanków, scalał związki i dawać spełnienie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz