Czym jest mównica?

Mównice znane były już w starożytności – ustrój panujący w starożytnych miastach sprzyjał publicznym wystąpieniom i debatom, jak również sądom, a wszystkie toczone one były przed szeroką publicznością.

Reklama

mównicaDemokracja pozwalała na zabranie głosu każdemu pełnoprawnemu obywatelowi i przedstawienie swoich poglądów lub obrony w czasie procesu. Mównice ustawione były w centralnej części miasta, w miejscu, gdzie zgromadzić się mogło dużo ludzi, ustawione zazwyczaj na podwyższeniu, aby mówca był nie tylko dobrze słyszany, ale również i widziany.

Na przestrzeni wieków na mównice wchodziły nie tylko królowie i monarchowie, ale również sławni przywódcy wojskowi, politycy, filozofowie oraz uczeni. Przemówienia były sposobem nie tylko na głoszenie swoich poglądów, ale również na zdobycie sympatyków, a to owocowało sukcesem w życiu społecznym i politycznym.

Dzisiaj mównice kojarzone są przede wszystkim z konferencjami oraz zebraniami. Zabieranie głosu pozwala nie tylko przedstawić wyniki dotychczasowych działań, ale również umożliwić zrównanie pracowników różnych szczebli. Jak wyglądały, i jak wyglądają dzisiaj mównice?

Dawniej wykonywane były z kamienia, a wartość słów wypowiadanych przez ważne osobistości podkreślana była bogatym zdobieniem i wykonaniem- szlachetnymi kamieniami, płaskorzeźbami oraz oryginalną ornamentyką.

Współcześnie wybiera się lekkie i trwałe materiały o wysokiej jakości. Jest to przede wszystkim szlachetne drewno, a w dalszej kolejności to pleksi, aluminium oraz płyty meblowe. Dodatkowo wiele firm oferujących mównice posiada w swojej ofercie modele przystosowane do korzystania z multimediów. Specjalne modele posiadają wysuwane półki, na których bezpiecznie trzymać można komputery czy dokumenty. Wiele modeli posiada również specjalne kanały przeznaczone na kable urządzeń multimedialnych.

Najnowsze modele mównic wyposażone są również w wysokiej klasy mikrofony, pozwalające na lepszy odbiór słów mówiącego. Wysokość mównicy waha się zazwyczaj od 120 cm w górę. Jej szerokość to  50 cm, w zależności od zastosowania i miejsca w którym stoi. Głębokość mównicy również dostosowana jest do jej przeznaczenia: mównice multimedialne posiadają głębszą komorę, aby bez problemu można było korzystać ze sprzętu elektronicznego. Mównice zazwyczaj opatrzone są godłem państwa niemniej na zamówienie prywatnych firm tworzone są loga i znaki, umieszczane na przedniej ścianie mównicy.

Stopka autorska: Mównice – http://www.flagi-maszty.pl/?modul=opisy&kategoria=60

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz