Utrzymanie pomieszczeń w należytym porządku potrafi być sporym wyzwaniem, ale proces ten można sobie znacząco ułatwić – wystarczy zaopatrzyć się w urządzenia, które korzystają z technologii czyszczenia parowego. Myjki parowe umożliwiają bowiem efektywniejsze i szybsze sprzątanie bez potrzeby używania przy tym szkodliwych dla środowiska środków chemicznych.
Sprzątanie za pomocą myjki parowej jest bardzo proste. Wystarczy wlać wodę do specjalnego zbiornika i włączyć urządzenie. Podgrzana w ten sposób woda wytworzy parę wodną, która następnie zostanie wyprowadzona na zewnątrz pod dużym ciśnieniem. I to właściwie wszystko. Gorąca para wodna łatwo bowiem penetruje brud aż do dna powierzchni i usuwa go nawet z najmniejszych zagłębień. Warto zaznaczyć, że za skuteczność czyszczenia parowego odpowiadają w największym stopniu następujące parametry techniczne: ciśnienie i prędkość strumienia pary (nawet 150 km/h) oraz jej temperatura.
Jak zaznacza firma czystapolska.pl, myjki parowe można zasadniczo podzielić na trzy kategorie: myjki ręczne, mopy parowe oraz parownice. Pierwsze są lekkie, poręczne i doskonale sprawdzają się przy myciu szklanych powierzchni. Mopy parowe są z kolei większe (ważą zwykle po 2-3 kg), wytwarzają parę pod ciśnieniem 2-3 bar. Najbardziej zaawansowanym i wielofunkcyjnym urządzeniem jest niewątpliwie parownica, która swoim wyglądem i gabarytami przypomina mały odkurzacz. Jej ciężar mieści się zazwyczaj w przedziale 3,5-6 kg, wyższe jest też ciśnienie pary – ok. 4-5 bar.
Czemu warto?
Przede wszystkim myjki parowe są przyjazne alergikom oraz środowisku, gdyż nie wymagają stosowania detergentów, a poza tym ograniczają zużycie wody przy pracach domowych. Poza tym gorąca para wodna nieźle dezynfekuje czyszczone powierzchnie, doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem tłuszczu w kuchni oraz usuwaniem osadu z fug. Naturalnie urządzenia parowe i parownice skracają również czas potrzebny na porządki – czasami nawet o połowę.
Kolejną zaletą myjek parowych jest ich szerokie zastosowanie. Sprawdzają się one wyśmienicie w przypadku czyszczenia gresu oraz płytek ceramicznych, ale do większości urządzeń można dokupić również końcówki i szczotki przeznaczone do czyszczenia dywanów, piekarników, okapów, mycia okien itp. Zakres zastosowań myjek parowych rośnie zatem wraz z możliwymi do zastosowania akcesoriami. Niektóre parownice umożliwiają również prasowanie, odświeżanie zasłon i firanek, a nawet oczyszczanie roślin z kurzu. Myjki parowe przydają się zresztą nie tylko w trakcie sprzątania, ale bywają także pomocne podczas remontu – gorąca para skutecznie usuwa stare tapety ze ścian.
Czyste szaleństwo?
Myjki parowe to idealne rozwiązanie dla alergików oraz osób, które cenią sobie swój czas lub troszczą się o środowisko naturalne. Dzięki wymiennym szczotkom i końcówkom mogą one bezproblemowo wyczyścić praktycznie każdą powierzchnię (poza olejowanymi i woskowanymi drewnianymi podłogami). Niemniej ich zakup warto zawsze dobrze przemyśleć, gdyż urządzenia parowe i parownice potrafią zwykle kosztować nawet kilkaset złotych.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!