Jazda samochodem w godzinach nocnych nie należy do najprzyjemniejszych i najbardziej komfortowych. Kierujący pojazdem jest wówczas narażony na szereg nieudogodnień wynikających zarówno z czynników zewnętrznych, jak i własnych psychofizycznych ograniczeń. Ograniczona widoczność, mniejsze pole widzenia, wolniejsze rozpoznawanie przeszkód na drodze, mniej precyzyjna ocena odległości i szybkości zbliżających się aut, oślepiające światła innych pojazdów, gorsze właściwości percepcyjne, zmęczenie oraz senność to główne utrudnienia pojawiające się podczas nocnych podróży samochodem. O ile nie sposób wyeliminować wszystkich wspomnianych trudności, o tyle można je zniwelować, przestrzegając na drodze kilku reguł. Będą one pomocne nie tylko dla kierowcy, ale również dla pozostałych użytkowników ruchu.
Nocne ograniczenia
Noc jest specyficzną porą do jazdy samochodem. Uzupełnieniem narządu wzroku, który w warunkach nocnych co rusz adaptuje się do ograniczonej widoczności i oślepiających świateł innych pojazdów, jest oświetlenie naszego samochodu. Zasięg reflektorów wyznacza nam tak naprawdę granicę naszego postrzegania, dlatego tak ważna jest dbałość o stan żarówek samochodowych. Główną zasadą nocnej jazdy jest dostosowanie prędkości auta do zasięgu wiązki świetlnej emitowanej przez nasze reflektory. Dlatego też w chwili zmiany świateł drogowych na światła mijania, należy odpowiednio zwolnić, ponieważ odcinek drogi, który przed chwilą widzieliśmy jako długi, automatycznie się skraca. Światła mijania mają bowiem ograniczony zasięg, a kierowca, włączając je w porze nocnej, znacznie później widzi pojawiające się na drodze przeszkody, co przekłada się bezpośrednio na późniejszą jego reakcję. Dlatego tak istotne jest dostosowanie prędkości samochodu do długości odcinka jezdni widzianego przez kierującego pojazdem.
Już i tak ograniczone podczas nocnej pory właściwości percepcyjne narządu wzroku, są jeszcze bardziej blokowane w wyniku zjawiska olśnienia. To sytuacja zwężenia źrenic na skutek spojrzenia w mocne światła pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka. Przez ułamki sekund kierowca nie widzi nic i nie jest w stanie rozpoznać szczegółów na drodze. Zaleca się, aby w momencie pojawienia się samochodu na przeciwległym pasie, starać się nie patrzeć w światła jego reflektorów, choć wiemy, że to trudne, ponieważ zgodnie z regułą odruchu, wzrok sam „ucieka” w stronę światła. Zamiast tego można skupić wzrok na prawym poboczu jezdni lub skierować naszą uwagę na obszar znajdujący się poza nadjeżdżającym pojazdem.
Higiena reflektorów
Jednym z głównych sposobów na lepszą widoczność w czasie nocnej jazdy jest systematyczne kontrolowanie czystości szkieł reflektorów. Znajdujące się na nich zanieczyszczenia, brud i kurz mogą zmniejszyć widoczność nawet o kilkadziesiąt procent. Negatywnych skutków Twoich nieczyszczonych reflektorów doświadczają również inni kierowcy. Brudne światła rozpraszają bowiem wiązkę świetlną – zamiast na jezdnię kieruje się ona w stronę innych uczestników ruchu, niebezpiecznie ich oślepiając.
Prawidłowe ustawienie świateł
To podstawy, jeśli chodzi o bezpieczną jazdę nie tylko w nocy, ale także i w dzień, choć w porze nocnej właściwe ustawienie świateł jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Źle wyregulowane oświetlenie samochodowe Tobie ogranicza widoczność, a pozostałych kierowców oślepia. Wszyscy zatem na tym tracą. Ustawienie świateł powinno być wykonywane regularnie, nie tylko po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów czy przed okresem jesienno-zimowym, ale za każdym razem, gdy w samochodzie przewozimy ciężkie bagaże lub większą liczbę pasażerów. Obciążony samochód będzie wymagał obniżenia snopa światła i odwrotnie – gdy po odciążeniu pojazdu tył nadwozia się podniesie, strumień światła powinien być automatycznie podwyższony. Podobnie rzecz się ma ze starymi żarówkami – produkując gorszej jakości światło, nie zapewniają należytej widoczności na drodze. Dlatego pamiętaj o sprawdzaniu stanu swojego oświetlenia, a wymieniając żarówki, wymieniaj je od razu parami.
Rozpraszające światła wewnętrzne
Zbyt oślepiające światło powoduje zwężenie źrenicy i w konsekwencji zmniejszenie zdolności widzenia. Dotyczy to oślepienia nie tylko przez nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd, ale również przez znajdujące się wewnątrz naszego samochodu oświetlenie. Dlatego zaleca się zmniejszyć intensywność wszelkich podświetleń na desce rozdzielczej. W czasie prowadzenia pojazdu nie powinno się również włączać lampek znajdujących się w wewnętrznej kabinie auta. Nie można, oczywiście, zapominać o nawigacji – podczas jazdy nocą warto zastosować nocny tryb wyświetlania GPS. Nie rozproszy on uwagi kierowcy i nie ograniczy jego zdolności obserwacji drogi.
Ta sama zasada dotyczy także pasażerów – warto zwrócić im uwagę na to, aby nie używali podczas jazdy urządzeń emitujących intensywne światło. Obowiązuje tu reguła, która mówi, że światło to nie powinno być widoczne dla kierowcy.
Kiedy światła pomagają, a kiedy przeszkadzają?
W niektórych przypadkach świadome używanie świateł, czyli z myślą także o innych użytkownikach ruchu, zwiększa bezpieczeństwo i komfort Twojej jazdy, a dla pozostałych kierujących jest wyraźnym sygnałem o znajdujących się na drodze przeszkodach czy planowanych przez Ciebie manewrach. Takie korzystanie z oświetlenia zewnętrznego ma swoje szczególne uzasadnienie podczas jazdy w nocnych warunkach. O jakie rodzaj świateł tutaj chodzi?
- Przednie światła przeciwmgielne – nie są Ci do niczego potrzebne, jeśli nie ma mgły, a Ty sam nie znajdujesz się na drodze oznaczonej jako kręta. W normalnych warunkach pogodowych powodują tylko niebezpieczne oślepianie kierowcy jadącego za Tobą.
- Światła stop – w niektórych sytuacjach mogą oślepiać. Kiedy? Np. gdy postój samochodu trwa dłużej niż 10 sekund – wówczas warto zamienić hamulec roboczy na ręczny.
- Kierunkowskazy – migające światło kierunkowskazu potrafi rozproszyć uwagę kierowcy stojącego za Tobą i oślepić go. Chodzi głównie o sytuację, gdy Twój samochód znajduje się w środku kolejki pojazdów czekających na skręt. Inaczej jest, gdy stoisz jako ostatni w tej kolejce – wówczas Twój migający kierunkowskaz to cenne źródło informacji dla pozostałych użytkowników ruchu. Pamiętaj, że tylne światła pojazdu Twojego i innych kierowców są niezwykle pomocne dla Ciebie i dla reszty uczestników jazdy, głównie w nocnych porach. Informują o znajdujących się na drodze przeszkodach i planowanych manewrach. W warunkach ograniczonej, nocnej widoczności są dla kierowcy jadącego za Tobą drugimi oczami, dlatego używaj ich rozsądnie i świadomie, nie bagatelizuj ich znaczenia.
- Światła drogowe – można ich używać od zmierzchu do świtu i tylko na drogach nieoświetlonych, także w terenie zabudowanym, pod warunkiem, że ich stosowanie nie oślepia innych użytkowników ruchu. Dlatego, gdy tylko na takiej nieoświetlonej drodze zobaczymy samochód jadący z naprzeciwka lub sami zbliżamy się do poprzedzającego nas pojazdu, jesteśmy zobowiązani przełączyć światła drogowe na światła mijania. O dużej kulturze naszej jazdy świadczyć będzie również sytuacja wyłączania „długich” świateł w chwili wyprzedzania naszego pojazdu przez inny samochód. Należy to uczynić w momencie zrównania się dwóch pojazdów. Samochód wyprzedzający powinien natomiast w tym samym czasie przełączyć światła mijania na drogowe, pod warunkiem, że z przeciwległej strony nie zbliża się inne auto.
Podczas nocnej jazdy jeszcze większego znaczenia nabiera konieczność utrzymywania bezpiecznego odstępu między pojazdami. Chodzi bowiem nie tylko o przestrzeń dla ewentualnego hamowania, ale również nieoślepianie kierowcy jadącego przed naszym samochodem. Należy zatem pamiętać, aby snop Twoich świateł kończył się maksymalnie na drodze za bagażnikiem znajdującego się przed Tobą pojazdu.
Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy. Szczególnej uwagi wymaga między innymi jazda w godzinach nocnych, niezwykle wymagająca dla kierowców. Dbając o stan oświetlenia naszego pojazdu i właściwe używanie świateł, zapewniamy bezpieczeństwo na drodze nie tylko sobie, ale również innym uczestnikom ruchu. Ambasadorem artykułu jest sklep internetowy nocar.pl oferujący markowe żarówki samochodowe oraz oleje silnikowe renomowanych producentów, takich jak Osram, Philips, Tungsram, General Electric, Narva czy Castrol. Więcej informacji o tym, jak ważna jest jakość oświetlenia samochodowego, można znaleźć we wpisie „Jak poprawić jakość oświetlenia w samochodzie?” na blogu nocar.pl.
Źródło zdjęć: Philips, Osram
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!