Kosze na śmieci do parków i ogrodów: poradnik kupującego

Tereny zielone w miastach, zarówno parki jak i skwery, co roku w sezonie letnim przyciągają rzesze mieszkańców blokowisk, pozbawionych choćby skrawka własnego podwórka. Są miejscem odpoczynku, okazją do spotkań, rozmów, namiastką wyprawy w plener. Stąd zagospodarowanie otwartej przestrzeni użytkowej już od lat nie jest kwestią przypadku.

Reklama

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że nie ma w miastach terenów dzikich, nietkniętych ręką ludzką. Wszystkie parki, skwerki, tereny zielone są zagospodarowane i przystosowane do potrzeb ich użytkowników. Stąd zadbane trawniki, szerokie żwirowane alejki, wygodne ławki i kosze na śmieci. Szczególnie te ostatnie na przestrzeni lat przeszły prawdziwą rewolucję wizerunkową. Podmiot odpowiedzialny za wybór parkowych śmietników ma dziś nie lada orzech do zgryzienia.

Jak mówi specjalista ds. sprzedaży ze sklepu Eco-Market:kosze betonowe i inne kosze uliczne, które są najpopularniejsze wśród klientów muszą być nie tylko zbudowane z dobrej jakości materiałów, ale jednocześnie estetyczne i wpisujące się wizualnie w charakter miejsca, w którym mają zostać zainstalowane. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, jak kosz będzie prezentował się na tle pozostałych elementów architektury otoczenia. Minęły już czasy, kiedy jedynym wyznacznikiem wyboru kosza do parku jest to, czy jest on względnie tani i czy nie zniszczy się po pierwszych zimowych mrozach.

Na zdjęciu: kosz uliczny betonowy, (fot. eco-market.pl)

Dziś kosze na śmieci to małe dzieła sztuki, stylistycznie dopasowane do pozostałego wyposażenia parku. Często są tematycznie powiązane z parkiem bądź miastem, ozdobione symbolem tego drugiego. Czasem przypominają niewielkie, wielobarwne dzieła sztuki przyjmując kształty zwierząt bądź innych bajkowych postaci. Jednakże nie należy zapominać, że kosz na śmieci ma pełnić przede wszystkim funkcję użytkową. Powinien być prosty w obsłudze, nieodpuszczalne są skomplikowane zamknięcia wymagające używania obu rąk, wytrzymały, odpowiednio zabezpieczony przed zniszczeniem (wkopanie, zabetonowanie). Standardowa wysokość otworu kosza na śmieci to jeden metr. I przede wszystkim koszy na śmieci powinno być dużo. Przyjęło się instalować kosz w pobliżu każdej parkowej ławki, wyjątkiem są sytuacje, gdy obok siebie stoi kilka ławek. Szczegółowe rozmieszczenie koszy na śmieci regulowane są poprzez uchwały gminne.

Na zdjęciu: koszt uliczny na drobne odpadki (fot. Eco-Market)

Na koniec ciekawostka: pierwsze uliczne kosze na śmieci pojawiły się w Paryżu i Amsterdamie w XVI wieku. Jednak pierwsze regulacje dotyczące składowania odpadów w specjalnie wyznaczonych miejscach pojawiły się już w V wieku p.n.e. w Atenach.



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz