Na co może pomóc yerba mate?

Yerba mate w ostatnich latach zrobiła zawrotną karierę i nadal jest bardzo chętnie kupowana i stale poszerza swoje grono wielbicieli. Nie tylko dla wielu świetnie smakuje, chociaż pod tym względem ma także przeciwników, to jeszcze dodatkowo może pochwalić się szeregiem prozdrowotnych właściwości. Zatem w czym może pomóc yerba mate i w jakich przypadkach warto pomyśleć o włączeniu jej do swojej diety?

Prosto z Ameryki Południowej

yerba mateNapary yerba mate wywodzą się z Południowej Ameryki, są powszechnie pite między innymi w Brazylii, Argentynie, Paragwaju czy Urugwaju. To właśnie z tych miejsc pochodzi najlepszy susz ostrokrzewu, skąd do większości krajów świata prowadzi się jego eksport.

Do przygotowania naparu potrzebne jest właściwie tylko posiadanie wody i yerba mate w odpowiednim typie, jest ich naprawdę sporo, ale najczęściej jego szykowanie wiąże się ze całym ceremoniałem, dlatego w sklepach oferujących susz można także znaleźć wiele dodatków, przykładowo tykwy czy bombille. Dla wygodnych, którzy nie chcą dodatkowo przeznaczać swojego czasu na specyficzny rytuał, przygotowano ekspresową yerba mate.

Właściwości prozdrowotne yerba mate

Czym zatem dokładnie wyróżnia się yerba mate pod kątem zdrowotnym? Oto najważniejsze atuty, jakie daje picie naparu, który nieraz określany jest także napojem życia:

  • duża zawartość polifenoli, które są silnymi antyoksydantami – wpływają pozytywnie na układ krwionośny oraz spowalniają starzenie się komórek działa

  • wiele ważnych witamin – witaminy z grupy B, witamina A, E, C, H, także dodatkowo żelazo, potas, magnes, fluor, wapń i sód, które uzupełniają niedobory tych składników w diecie

  • zawartość metainy – jest to odmiana kofeiny, która charakteryzuje się działaniem moczopędnym i przeciwbólowym, również pobudza korę mózgową, dzięki której pijący yerba mate mają więcej energii

  • pozytywny wpływ na leczenie otyłości – znajdujące się w yerba mate składniki zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w organizmie, dlatego wspierają usuwanie zbędnych kilogramów

Nie należy przesadzać z ilością

Niestety, yerba mate to nie cudowny napój. Prowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że nadmierne picie tego naparu wpływa na rozwój nowotworów. Głównie pojawiającymi się zmianami nowotworowymi są te, które obejmują przełyk oraz pęcherz, co związane jest z temperaturą wypijanej yerba mate – jest ona gorąca i dlatego może powodować niekorzystne zmiany komórek. Najlepiej zatem nie przesadzać z ilością i ograniczyć się do jednego kubka dziennie.

Regularne, ale nie zanadto częste picie yerba mate ma zatem szeroką gamę pozytywnych skutków. Warto spróbować, jeżeli jeszcze nigdy wcześniej nie miało się okazji poznać jej smaku.

Stopka autorska: Dużą ofertę herbat Yerba Mate można znaleźć w sklepie poyerbani.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz