Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba, której objawów nigdy nie należy lekceważyć, gdyż mogą doprowadzić do zawału i zagrozić naszemu życiu. Osoby, które zostały zdiagnozowane w tym kierunku i są leczone kardiologicznie, powinny, co jakiś czas wykonać ECHO serca. Badaniu temu warto też poddać się w celu zdiagnozowania tego schorzenia. Na czym polega ECHO serca? Jak przebiega? Czy nadciśnienie tętnicze lub jego podejrzenie, to jedyne wskazanie do jego wykonania?
O nadciśnieniu tętniczym
Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stałym lub okresowym podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi, nie dająca często przez wiele lat wyraźnych sygnałów. Najczęściej występuje ona u osób po 50 roku życia, ale jej obecność stwierdza się także u ludzi otyłych oraz prowadzących siedzący tryb życia. Może ono też występować u osób:
- nałogowo palących;
- przebywających pod wpływem długotrwałego stresu;
- nadużywających alkoholu.
Istnieją też podstawy do uznawania nadciśnienia tętniczego, jako schorzenia dziedzicznego. Jakie objawy daje nadciśnienie tętnicze? Podstawowy symptom to przekroczone normy ciśnienia tętniczego skurczowego (tzw. górnego) +139 mmHg oraz/lub rozkurczowego (tzw. dolnego) +89mmHg. Poznajemy je poddając się badaniu ciśnienia przy pomocy domowych lub aptecznych urządzeń. Jeśli nie mamy ciśnieniomierza o chorobie mogą sygnalizować następujące objawy:
- bóle i zawroty głowy;
- nadpobudliwość nerwowa;
- kłopoty ze snem;
- łatwe męczenie się;
- kołatania serca i bóle w jego okolicach;
- duszności;
- szumy w uszach;
- krwawienie z nosa.
Ponadto warto zwrócić uwagę, że zignorowane nadciśnienie tętnicze może w efekcie doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Nieleczone z kolei potrafi skutecznie obniżyć jakość życia oraz wyeliminować nas zawodowo, społecznie czy towarzysko.
Najskuteczniejsza diagnostyka czyli ECHO serca
Chcąc być pewnym, że także i nas dotyczy problem nadciśnienia tętniczego, należy udać się na specjalistyczne badanie, jakim jest ECHO serca. Jest to całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna metoda badania serca z wykorzystaniem zjawiska echa ultradźwięków. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania. Chociaż ECHO serca odbywa się w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu, nie wiąże się z żadnymi nieudogodnieniami dla pacjenta. Główne cele badania to:
- ocena budowy serca;
- analiza przebiegu pracy serca;
- wykrycie wad serca.
W trakcie badania pacjent proszony jest o odsłonięcie klatki piersiowej. Następnie przyjmuje on pozycję leżącą na lewym boku, a jego odzież zabezpieczana jest ligniną (przed zabrudzeniem żelem). Aby uzyskać wyraźny obraz, nie wolno się poruszać, ani rozmawiać. Wszelkie pytania czy wątpliwości należy wyjaśnić przed badaniem lub tuż po nim.
Podczas badania lekarz sprawdza po kolei i ocenia stan morfologiczny oraz funkcjonalny mięśnia sercowego czyli:
- budowę mięśnia serca,
- wymiary mięśnia serca,
- funkcję hemodynamiczną.
ECHO serca nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjenci, którzy mieli już wykonywane to badanie powinni pamiętać, by zachować ich wyniki. Posłużą one do porównania z bieżącymi wskazaniami, co często może przyspieszyć diagnostykę i ułatwić ocenę postępu leczenia.
ECHO serca – szczególne wskazania medyczne
ECHO serca wykonuje się nie tylko w celu diagnostyki nadciśnienia tętniczego. Istnieje szereg innych wskazań medycznych. Do najważniejszych z nich należą:
- podejrzenie wad serca,
- choroba niedokrwienna serca,
- choroby układu krążenia,
- zapalenie wsierdzia,
- zapalenia mięśnia sercowego,
- przerost mięśnia sercowego,
- zaburzenia rytmu serca,
- kardiomiopatia.
Badanie to pozwala też na ocenę kurczliwości w chorobie wieńcowej i innych chorobach serca.
Źródło: Badania USG – GabinetUSG.com.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!