Niezbędna dzież ochronna

Praca na budowie lub wśród niebezpiecznych materiałów jest bardzo ważna, ale jednocześnie bardzo trudna i niebezpieczna. Zagrożenie wynikające z częstej styczności z rożnego rodzaju materiałami na przykład chemicznymi może skutkować chorobami zawodowymi lub pojedynczymi przypadkami wypadków. Jednak można i trzeba takim sytuacjom zapobiegać, jak tylko można.

Przede wszystkim przestrzegając przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nosząc odzież ochronną. Jeśli chodzi o przepisy to w zależności od miejsca pracy są one bardzo jasno określone i w nich właśnie można znaleźć wytyczne na temat tego, jaką odzież ochronną trzeba zakładać podejmując się danego zadania w miejscu pracy. Nowych pracowników należy bardzo szczegółowo zapoznać z wyżej wymienionymi przepisami. Należy także wyposażyć go w odzież ochronną, która jest niezbędna. Odzież ochronna ma różne rodzaje oraz różne elementy. W zależności od tego, jakie części ciała są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo, a także jakiego rodzaju jest to niebezpieczeństwo.

Niebezpieczeństwa w pracy, gdzie należy nosić odzież ochronną, można podzielić na chemiczne i fizyczne. Chemiczne mogą również być podzielone dodatkowo na ciekłe lub gazowe. Inna odzież ochronna jest konieczna przy pracy z kwasami, a inna, gdy możliwe jest dostanie się niebezpiecznego gazu do układu oddechowego pracownika. Odzież ochronna nie musi być tylko zwykłą odzieżą, jaką znamy i stosujemy na co dzień.

Do odzieży ochronnej muszą się też zaliczać wszelkie maski, które chronią płuca przed szkodliwym działaniem gazów niebezpiecznych. Tak właśnie trzeba stosować odzież ochronną w przypadku zagrożeń chemicznych. Oprócz tego trzeba także stosować odzież ochronną przed niebezpieczeństwami mechanicznymi. Urazy mechaniczne spowodowane niestosowaniem wymaganej odzieży ochronnej w miejscu pracy stanowią bardzo duży odsetek ogólnej liczby wypadków. Należy zakładać odzież ochronną zawsze, gdy znajdujemy się w miejscu potencjalnie niebezpiecznym, nawet, jeśli wybieramy się tam tylko na krótki czasu.

Chyba najważniejszym elementem odzieży ochronnej, w przypadku odzieży, która chroni przed urazami mechanicznymi jest kask. Kask chroni najważniejszą i bardzo wrażliwą część ciała, czyli głowę. Ochrona głowy jest trudna, , ponieważ na przykład na budowie często spadają mniejsze lub większe elementy, które mogą uszkodzić głowę. Zastanówmy się, więc następnym razem kilka razy zanim wybierzemy się na budowę bez odpowiedniej odzieży ochronnej.

Wszystkie części odzieży ochronnej są równie ważne, jeśli chcemy przetrwać w miejscu niebezpiecznym bez odniesienia jakichkolwiek urazów. A przecież nikt z nas nie chciałby odnieść ran z tak błahego powodu, jak pominięcie odzieży ochronnej albo na przykład niedostosowanie jej do rodzaju zagrożenia. Dlatego nie lekceważmy instrukcji dotyczących odzieży ochronnej. Robiąc to ponosimy zbyt wielkie ryzyko. Jeśli jesteśmy nie tylko pracownikami, ale również zarządzamy ludźmi to również zwróćmy uwagę na ich odpowiednie wyposażenie w odzież ochronną, zwłaszcza jeśli oni sami nie potrafią zadbać o siebie w tym względzie.

Źródło: CWS-Boco

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz