Jeszcze nie tak dawno temu wszystkie kamienice bez wyjątku kojarzone były przede wszystkim z uwagi na swoje zniszczone fasady i elewacje, przestarzałe rozwiązania inżynieryjne i budowlane wewnątrz oraz rozliczne kłopoty finansowe czy remontowe. Stopniowo jednak pojawiają się na rynku deweloperskim i nie tylko firmy zainteresowane tym, aby przejmować starsze i podupadające kamienice, wyremontować je i odnowić nie tylko od zewnątrz, ale również w środku i następnie sprzedawać lub wynajmować luksusowe mieszkania w kamienicach z konkretnym zyskiem.
Atrakcyjna miejsca lokalizacja
Dlaczego tak wiele firm budowlanych i deweloperskich decyduje się w ostatnim czasie na inwestycje w mieszkania w kamienicach? Odpowiedzią z pewnością jest problem ze zdobyciem gruntów i działek budowlanych pod takie inwestycje – nawet w największych miastach i szybko rozwijających się samorządach, brakuje gruntów pod nowe budownictwo mieszkaniowe, które byłyby atrakcyjne zarówno finansowo dla inwestora jak i później lokalizacyjnie czy infrastrukturalnie dla nabywcy lub najemcy.
Kamienice mają tę przewagę nad nowym budownictwem, że stoją od dekad w tym samym miejscu – przeważnie w miejskim centrum, na starówkach i w bezpośrednim sąsiedztwie zabytków lub ważnych punktów na mapie miasta. W ten sposób, wybierając mieszkania w kamieniach najemcy czy właściciele mogą uzyskać doskonałe połączenie ze wszystkimi dzielnicami miasta, korzystając np. z dworca centralnego lub zajezdni autobusowej i tramwajowej. Doskonała lokalizacja i świetne położenie kamienic to jednak nie jedyny powód, dla którego w ostatnich latach takie mieszkania w kamieniach zaczynają się błyskawicznie sprzedawać.
Zaangażowanie firm budowlanych
Kluczowe dla tego nowego trendu jest to, że firmy inwestujące w ten rynek – jak praskiekamienice.pl chociażby – są zdecydowane na bardzo daleko idące remonty i renowacje przestrzeni wewnątrz kamienicy. Natomiast od zewnątrz, fasada i elewacja zabytkowej niekiedy kamienicy musi być odrestaurowana przeważnie zgodnie z surowymi wytycznymi konserwatora zabytków czy inspektora budowlanego. Jest to więc kosztowny biznes, ale również bardzo prestiżowy i ostatecznie gwarantujący znaczący zysk, więc chętnych na takie inwestycje deweloperów nie brakuje – zwłaszcza w dużych miastach.
Takie mieszkanie nie musi koniecznie posłużyć akurat rodzinie nowego nabywcy do zamieszkania, natomiast bardzo wysoki standard wykończenia wnętrz sprawia, że właściciele coraz rzadziej zainteresowani są podnajmowaniem takich mieszkań chociażby studentom. Rozwiązaniem pośrednim jest więc traktowanie tych luksusowych mieszkań i apartamentów w kamienicach jako doskonałej inwestycji na lata.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!