Obsługa Programu PIT

Podobno zeznanie podatkowe przy wykorzystaniu Programu PIT można wypełnić w 5 minut. Zapewne osobom, które robią to po raz pierwszy rozliczenie zajmie nieco więcej czasu, ale i tak z udostępnianego podatnikom programu warto skorzystać! Dlaczego i na jakie ułatwienia można liczyć?

Reklama

Program PIT – czyli rozliczanie przez internet

Obecnie niemal wszystko odbywa się w sieci – nic więc dziwnego, że i rozliczanie podatków jest obecnie możliwe przy pomocy komputera i dostępu do internetu. Skoro przez internet można płacić rachunki, kontaktować się ze znajomymi, a nawet robić zakupy krajowe i międzynarodowe, dlaczego rozliczanie i płacenie podatków nie miałoby być możliwe?
Ministerstwo wyszło naprzeciw oczekiwaniom tych Polaków, którzy nie mają czasu iść do urzędu skarbowego po papierowe formularze, ani czekać w długich kolejkach do urzędników tylko po to, aby się dowiedzieć, że jakaś rubryka została wypełniona źle. Teraz można skorzystać z e-Deklaracji, albo posłużyć się nowoczesnym Programem PIT, aby wypełnić formularz szybko i bezbłędnie.

Jak działa Program PIT?

Program PIT jest darmowy – można go ściągnąć na własny komputer i w ten sposób wpisywać swoje dane nawet bez połączenia z internetem. Specjalny moduł wskazuje i objaśnia kolejne kroki, a program został tak stworzony, aby zwracać uwagę podatnika na popełnione przez niego ewentualnie błędy. Można je zatem z łatwością poprawić – bez kreślenia, szybko i od razu wiedząc, czy korekta przebiegła właściwie.
Kiedy już skończymy się rozliczać, możemy albo zapisać gotowy formularz, aby go wydrukować, podpisać i w tej formie wysłać pocztą do urzędu skarbowego, albo też przesyłamy formularz w wersji wirtualnej prosto do Ministerstwa Finansów – skąd otrzymujemy potwierdzenie jego otrzymania.

Nie zapomnij o 1%

Idąc do urzędu skarbowego bardzo często jesteśmy informowani lub pytani o przekazanie 1% na rzecz jakiejś organizacji pożytku publicznego – od kilkunastu lat można bowiem w ten sposób pomagać w utrzymaniu różnych fundacji non-profit, przekazując na ich konto równowartość 1% swojego podatku PIT. Warto pamiętać o tej możliwości, gdy rozliczamy się sami – przy pomocy e-Deklaracji lub Programu PIT.
Warto pomagać, ponieważ wsparcie takiej organizacji nic nas nie kosztuje, a tego typu fundacje utrzymują się jedynie ze wsparcia darczyńców i pracy wolontariuszy – za swoją działalność nie otrzymują bowiem żadnych pieniędzy. Jeśli nie wiemy komu pomagać, warto przejrzeć różne propozycje w sieci, albo listę organizacji pożytku publicznego, które czekają na wsparcie. Wybrana przez nas organizacja musi mieć bowiem przypisany numer KRS, który trzeba wpisać w odpowiednią rubrykę („Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp)”) podczas wypełniania zeznania podatkowego. Ostatnio modne jest wspieranie organizacji zajmujących się ochroną środowiska – jak WWF, czy Greenpeace. To one walczą bowiem z globalnym ociepleniem i starają się chronić ludzi oraz zwierzęta przed zgubnym wpływem współczesności.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz