Elektryczne ogrzewanie podłogowe przeżywa ostatnimi laty prawdziwy rozkwit popularności. Łatwość montażu i eksploatacji oraz trwałość sprawiają, że decyduje się na nie coraz więcej osób, szczególnie w pomieszczeniach, jakich jak łazienka czy kuchnia, gdzie przyjemnie ciepła podłoga jest wyjątkowo mile widziana.
Ten typ ogrzewania zazwyczaj używa się jako dodatkowe źródło ciepła, jednak jeśli nie ma innej możliwości, można wykorzystać je również jako jedyne ogrzewanie w domu czy mieszkaniu. Ważne jest wówczas, aby pamiętać o starannej izolacji termicznej budynku, ponieważ nieszczelne pomieszczenia znacznie wpłyną na koszty eksploatowania takiej instalacji. Sama instalacja złożona jest z kabli, mat bądź folii grzewczych, a także z czujnika i regulatora temperatury.
Folia, kabel, czy mata grzejna?
Wybór odpowiedniego elementu grzejnego uzależniony jest od kilku czynników. Kabel grzejny dwużyłowy jest stosunkowo łatwy w montażu, ponieważ zasila się go tylko po jednej stronie (w przeciwieństwie do jednożyłowego). Co więcej, można go bardzo łatwo dopasować do pomieszczenia, w którym jest on montowany – nie istnieją ograniczenia co do jego kształtu. Odstępy układania przewodów grzewczych zależą od ich mocy (10-20 W/m) – średnio odległość ta wynosi 20 cm. Folie i maty grzewcze są droższe niż kable grzejne, jednak są ona łatwiejsze w adaptacji – zajmują mniej miejsca, więc można je zamontować bezpośrednio pod pokryciem podłogi, w warstwie kleju. Tego typu elementów nie można jednak skracać, dlatego nie znajdą one zastosowania w pomieszczeniach o bardzo nieregularnych kształtach. Można jednak z powodzeniem instalować je np. w remontowanych mieszkaniach, ponieważ nie podnoszą one znacznie poziomu podłogi.
Projekt i montaż ogrzewania podłogowego
Podczas projektowania instalacji, ważne jest, aby pamiętać o pewnych kwestiach, takich jak odpowiednio dobrany materiał (podłogi kamienne i płytki ceramiczne są najlepszymi przewodnikami ciepła, dywany są wysoce niewskazane), układ mebli (tak, aby duże meble nie utrudniały podłodze oddawania ciepła), wysokość oraz izolacja podłogi grzejnej. Gdy upewniliśmy się, że ogrzewanie podłogowe zaprojektowane jest prawidłowo, możemy przejść do jego montażu. Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie podłoża, czyli wyrównanie i oczyszczenie go, a następnie ułożenie izolacji termicznej. Izolację zabezpiecza się dodatkowo folią zapobiegającą przedostawaniu się wilgoci, pamiętając o ułożeniu taśmy brzegowej oraz pozostawieniu szczelin, które zapobiegną deformacjom posadzki. Na tak przygotowanej powierzchni montujemy wybrane wcześniej elementy grzejne. Po prawidłowym montażu możemy przejść do wykończenia podłogi (najlepiej materiałem, który dobrze przewodzi ciepło: gres, terakota, marmur).
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!