Oferta kulturalna Wrocławia – kina i ich propozycje

Od dłuższego czasu Wrocław cieszy się opinią jednego z najciekawszych i najbardziej dynamicznych miast w Polsce. Dotyczy to różnych dziedzin życia, począwszy od kultury, poprzez sport i szeroko rozumianą aktywność fizyczną, aż do czystej rozrywki i miłego spędzania wolnego czasu. Stolica Dolnego Śląska autentycznie tętni życiem i stanowi przedmiot dumy jej mieszkańców.

Bogactwo i różnorodność, czyli we Wrocławiu nie sposób się nudzić!

Kiedy przegląda się ofertę kulturalną Wrocławia, rzuca się w oczy nie tylko mnogość, ale i różnorodność imprez i wydarzeń. Przejawia się to we wszystkich dziedzinach, w ofercie kin, teatrów, koncertów, imprez rozrywkowych, sportowych i rekreacyjnych, w zakresie wydarzeń adresowanych do konkretnych odbiorców – seniorów, dzieci, rodziców, hobbystów, czy wreszcie dla miłośników dobrego jedzenia, kawoszy, imprezowiczów.

Dość wspomnieć na przykład Majówkę na Wyspie Słodowej, w ramach której proponuje się rozmaite sportowe i rekreacyjne atrakcje, targi FantasyEXPO 2015, koncert bałkańskiej orkiestry dętej Fanfara Transylvania w klubie Stary Klasztor, czy wreszcie wielokrotnie nagradzany spektakl „Pieśni Leara” w wykonaniu Teatru Pieśń Kozła oraz wiele innych atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. Tylko sam harmonogram na miesiąc maj jest doprawdy imponujący.

Kina jako wielofunkcyjne placówki kultury

Wrocław okazuje się miastem ciekawym nie tylko dla jego stałych mieszkańców, chociaż oczywiście to przede wszystkim do nich adresowana jest oferta kulturalna, ale także dla przyjezdnych i turystów. Warto zwrócić uwagę, że nawet tak jednoznacznie zdefiniowane pod względem zakresu działalności placówki jak kina, pełnią rolę swoistego centrum kultury, organizując nie tylko seanse filmowe, ale i wiele innych cennych imprez.

Jako przykład tego rodzaju wielofunkcyjności może służyć kino Nowe Horyzonty organizujące wraz ze stowarzyszeniem filmowe spotkania dla seniorów. We Wrocławiu działa też prężnie Klub Realizatorów Filmowych, autor Dni Kina Amatorskiego, w ramach których odbywają się pokazy filmowe, retrospektywy, dyskusje, warsztaty, dedykowane wszystkim pasjonatom – filmowcom amatorom.

Ciekawe propozycje repertuarowe

Mamy tutaj również dobre kino w klasycznym wydaniu. Helios Magnolia proponuje na przykład premierowy pokaz filmu „System” oraz między innymi takie pozycje, jak „Bogowie”, „Nocny pościg”, czy filmy dla dzieci. W Cinema City z kolei zobaczymy „Drugi Hotel Marigold”, „Wiek Adeline” w ramach pokazów przedpremierowych oraz seanse familijne 2D i 3D.

Miłośnicy poważnego repertuaru mogą w Multikinie w Arkadach Wrocławskich trafić na taką gratkę, jak ekranizacja słynnej opery komicznej Gaetano Donizettiego „Don Pasquale”, czy też retransmisja znanego spektaklu „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju”, przedstawienia zrealizowanego na deskach National Theatre w Londynie na podstawie książki Katherine Boo.

Obok premier i nowości ostatnich sezonów, koneserzy mają też do dyspozycji najwybitniejsze filmy  z historii kina, polskiego i światowego. I tak na przykład Multikino w Pasażu Grunwaldzkim proponuje znany z TVP2 cykl „Kocham kino”, w ramach którego aktualnie można obejrzeć „Polowanie na muchy” Andrzeja Wajdy.

Źródło: q-mapa.pl – kulturalna mapa miasta

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz