Olej samochodowy – jak go wybrać i dlaczego warto to zrobić uważnie?

Często możemy spotkać się z potocznymi opiniami głoszącymi np. że samochody z silnikiem diesla nie powinny być brane pod uwagę przy wyborze nowego auta, gdyż ich eksploatacja wiąże się z kosztownymi naprawami. Mało kto jednak dodaje, że do takiego stanu rzeczy przyczyniają się sami użytkownicy pojazdów.

Reklama

Dlaczego odpowiedni dobór oleju samochodowego jest taki ważny?

O tak skomplikowane urządzenia jakimi są nowoczesne silniki trzeba odpowiednio dbać. Przecież najnowsze konstrukcje jednostek napędowych mają nam jednocześnie zapewnić wysokie osiągi, niskie spalanie oraz wysoką kulturę pracy. Czy jednak my, ich użytkownicy, odwdzięczamy się silnikom paliwem wysokiej jakości i odpowiednio dobranym olejem? Niestety bywa z tym bardzo różnie, a konsekwencje szczególnie stosowania złego oleju mogą opłakane. Jakie konkretnie? Oto krótka lista najpoważniejszych problemów i ich przyczyn:

  • szybsze zużywanie się filtrów cząstek stałych i konieczność ich kosztownej wymiany spowodowane są używaniem oleju wysokopopiołowego,
  • oporna praca silnika będąca następstwem wykorzystywania oleju niedostosowanego do obciążeń cieplnych występujących w naszej jednostce napędowej,
  • szybsze zużywanie się wałków rozrządu czy awarie turbosprężarki są często rezultatem używania oleju o niskiej trwałości filmu olejowego.

Jeżeli więc komuś „nawali” rozrząd i turbosprężarka, a do tego będzie musiał wymienić filtr DPF, na pewno będzie pomstował na awaryjność auta. Wyjedzie bowiem od mechanika uboższy najpewniej o kilka tysięcy złotych. Pytanie jednak, na ile winny jest producent, a na ile użytkownik, który doprowadził silnik do takiego stanu. Wszyscy powinniśmy więc dołożyć wszelkich starań, aby nas nigdy taka sytuacja nie spotkała.

Jak wybrać dobry olej samochodowy?

Pod tym względem z dbaniem o auto jest jak z dbaniem o nasze zdrowie. Łatwiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też nie skąpmy czasu na wybór dobrego oleju ani środków na jego zakup. Jak dokonać właściwej selekcji? Nie jest to zadanie trudne. Sugestie odnośnie doboru oleju znajdziemy w większości instrukcji obsługi pojazdów oraz na stronach internetowych producentów aut. Warto tym rekomendacjom ufać, gdyż jest już bowiem powszechną praktyką, że nad nowymi konstrukcjami jednostek napędowych równolegle pracują dwie grupy inżynierów – jedni nad samym silnikiem, drudzy nad stworzeniem właściwego oleju. Toyota kładzie przy tym nacisk na oszczędność w zużyciu paliwa, Volkswagen na to, by oleje wytrzymywały większe przebiegi, a Mazda by istotnie zwiększyć żywotność filtrów cząstek stałych.

Jeżeli jednak radom producentów samochodów nie dajemy wiary, uznając je np. za chwyty marketingowe, a mamy natomiast ulubioną i godną zaufania markę oleju, powinniśmy zajrzeć na jej stronę www. Bardzo często producenci olejów umieszczają bowiem na swojej witrynie zakładki, w których bez trudu możemy dopasować do swojego auta konkretny olej.

Oczywiście właściwy olej możemy też spróbować wybrać sami. Nie jest to rozwiązanie rekomendowane przez specjalistów, niemniej jest to wykonalne. Dokonując selekcji należy zwracać uwagę na parametry takie jak SAE (klasa lepkości) czy API lub ACEA (klasyfikacje jakościowe). Nawet jeżeli ufamy bardzo we własny wybór, warto go skonfrontować z rekomendacjami producenta pojazdu lub chociaż skonsultować z naszym mechanikiem.

Gdzie kupować olej samochodowy by nie przepłacić?

Gdy już wybierzemy odpowiedni olej kupmy od razu 2 duże pojemniki. Jeden na najbliższą wymianę, a drugi na zapas. Teoretycznie oleje można bowiem mieszać, jednak w praktyce eksperci nie polecają takiego rozwiązania. Zanim jednak dokonamy zakupu w tradycyjnym sklepie, warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych. Można w nich kupić markowe oleje, których koszt wraz z wysyłką i tak będzie znacznie niższy niż zakupu w tradycyjnym sklepie. Zapraszamy szczególnie do działu olej samochodowy – eport2000.pl. Znajdziemy tam oprócz olejów także inne płyny eksploatacyjne, różnego rodzaju akcesoria samochodowe i elementy dodatkowego wyposażenia, a wszystko w korzystnych cenach.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz