Osiedla i domy energooszczędne

Ekologiczne domy cieszą się od jakiegoś czasu niesłabnącą popularnością. Sposobów na oszczędzanie jest bowiem wiele. Możemy zadbać o zasobność naszego portfela decydując się na to, aby zamieszkać w domu zwanym ekologicznym.

Reklama

Nie tylko domy mogą być ekologiczne, ale i całe osiedla. W północnej części Poznania powstało wspaniałe osiedle. Mieści się w sąsiedztwie rezerwatu i jest idealnym azylem dla osób pragnących stworzyć sobie oraz dzieciom najlepsze warunki do życia. Osiedle jest przyjazne środowisku i powstało w oparciu o rozwiązania korzystne dla środowiska, a także naszego portfela.

Zatem jakie mieszkanie można nazwać ekologicznymi, jakie kryteria muszą spełniać? Otóż mieszkanie takie, dom bądź też lokal musi być przede wszystkim energooszczędny. Dobrym rozwiązaniem tutaj mogą być wymienniki ciepła, które minimalizują straty energii cieplnej, a także umożliwiają samodzielne sterowanie nimi. Dzięki temu, kiedy nie ma nas przez dłuższy czas w domu, możemy swobodnie ogrzewanie wyłączyć. Rozwiązań na oszczędzanie ciepła i energii może być mnóstwo, jednakże osiedle ekologiczne, to przede wszystkim takie, które jest przyjazne dla środowiska, a więc wybudowane z materiałów bezpiecznych oraz takich, które nie wytwarzają do atmosfery trujących związków chemicznych.

Także domki jednorodzinne zaczyna budować się w ekologicznym stylu. Tutaj istotą sprawy jest sama konstrukcja budynku. By był on energooszczędny należy zrezygnować ze spadzistego dachu. Okazuje się także iż niektóra przestrzeń w takim obiekcie powinna być w odpowiedni sposób zaciemniona. Jeżeli natomiast chcemy oszczędzać energię i mniej płacić za ogrzewanie w okresie grzewczym, należy zaplanować rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Jedne z nich mogą być chłodniejsze i takie właśnie powinny znajdować się blisko siebie. Nie ma przecież najmniejszego sensu aby rozgrzewać do czerwoności garderobę, składzik bądź też spiżarnię. W takich pomieszczeniach przebywamy najrzadziej i chłód w nich panujący z pewnością nie będzie wpływał na nasze zdrowie i samopoczucie. Natomiast pomieszczania takie jak kuchnia, salon, sypialnia czy też łazienka powinny być ogrzane w ten sposób, aby było nam ciepło. Okazuje się także, iż jeżeli parter budynku jest solidnie i w odpowiedni sposób nagrzany, to nie ma konieczności, aby ogrzewać elektrycznie górne partie budynku, ponieważ w dobrze skonstruowanym obiekcie, ciepło ulatnia się ku górze.  Oczywiście dom, który można nazwać ekologicznym, tak jak osiedle, powinien zostać wybudowany z dbałością o to, aby w żaden sposób nie zagrażał naturalnemu środowisku.

Stopka autorska: zobacz więcej na:http://www.6-dzielnica.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz