Oznaczenia zabawek dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Kupując zabawki dla dzieci nie możemy kierować się przypadkowym wyborem. Najważniejszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić największą uwagę w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszej pociechy są zamieszczone na opakowaniu certyfikaty.

Reklama

pluszowy misZazwyczaj wybierając zabawkę dla naszego dziecka sugerujemy się atrakcyjnym wyglądem opakowania, reklamą lub rekomendacją przyjaciółki. Często też ulegamy prośbom naszej pociechy, które, korzystając z naszej słabości wymusza zakup kolejnej, zazwyczaj niepotrzebnej, zabawki. Kupując produkty dla najmłodszych powinnyśmy jednak zwrócić uwagę szczególną na zamieszczone na opakowaniu oznakowania, które są potwierdzeniem spełniania stawianych przez Unię Europejską wymogów w zakresie bezpieczeństwa i jakości danego produktu.

Do najważniejszych i najczęściej umieszczonych na opakowaniach zabawek dla dzieci certyfikatów należą takie oznaczenia, jak: CE, EN71, GS, Tüv  , Safe Toys, FSC, Öko-Tex Standard 100, Spiegel gut oraz Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka a także Certyfikat państwowego Zakładu Higieny. Niestety nie wszystkie zabawki je posiadają, co tak naprawdę powinno je dyskwalifikować z branży produktów skierowanych dla dzieci. Te powinny odznaczać się zarówno najwyższą jakością, jak również odpowiednio dobranymi materiałami, z których je wykonano.

Nie wszystkie zabawki będą posiadały wyżej wymienione oznaczenia, ale powinny posiadać ich co najmniej dwa, trzy. Wówczas możemy mówić o tym, że dany produkt jest z pewnością bezpieczny, ponieważ został wielokrotnie przetestowany, zanim dopuszczono go do sprzedaży. W zależności od tego, z czego wykonano zabawkę, może ona posiadać różne ikony certyfikatów. Każda jednak powinna być opatrzona najważniejszym z nich – skrótem CE, który stanowi deklarację producenta, zgodną z wymogami Unii Europejskiej, w zakresie bezpiecznego użytkowania produktu przez dziecko. Świadczy on również o tym, że zabawka nie zagraża zdrowiu dziecka ani środowisku.

Skróty, takie jak GS czy Tüv są przyznawane przez samodzielne laboratoria, znajdujące się na terenie Niemiec. Oznaczenie FSC przyznawane jest dla produktów wykonanych z drewna, natomiast Öko-Tex Standard 100 dla produktów włókienniczych i świadczy o tym, że zabawka jest wolna od substancji i barwników, mających ujemny wpływ na zdrowie ludzi i środowiska.

Pamiętajmy więc, by kupować wyłącznie oryginalne zabawki, nie koniecznie znanych firm, ale takich, które mogą się pochwalić odpowiednim przystosowaniem do użytku przez najmłodszych.

Stopka autorska: oryginalne zabawki – http://www.fippo.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz