Palec podbieracza – element składowy maszyn rolniczych

Palec podbieracza to jeden z podstawowych elementów eksploatacyjnych, stosowany w wielu maszynach rolniczych. Palec podbieracza jest niezbędny przy zbiorze zielonek i słomy oraz przy jej prasowaniu. To niewielka część z metalu, przypominająca sprężynę (spiralę) z najczęściej dwoma prostymi ramionami (za wyjątkiem palców, stosowanych w większości przetrząsarko – zgrabiarek). Inaczej wyglądają także palce zagarniające.

Reklama

Jak każdy element eksploatacyjny, także palec podbieracza wymaga okresowej wymiany. Część może popękać, zużyciu może ulec też spirala (sprężyna palca). Będzie to powodować problemy z właściwą pracą maszyn rolniczych, na przykład w przypadku pras może dochodzić do ich zapychania. Z kolei sprawne palce rozdzielacza zapewniają wysoką chwytliwość zbieranego materiału, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Dzięki temu można przez cały rok pracować przy kiszonce. W nowoczesnych maszynach rolniczych, dla zapewnienia większej chwytliwości, stosuje się większą liczbę palców – na przykład cztery na jeden pierścień. Umożliwia to znacznie szybszą pracę maszyny rolniczej.

Niektórzy producenci stosują także dłuższe palce podbieracza, które dzięki przedłużonym ramionom, są bardziej elastyczne. Poszczególne maszyny różnych producentów mają także różny kąt ustawienia palca. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na model oraz symbol jakim jest oznaczony palec podbieracza Agropomoc.pl.

Gdzie stosowane są palce podbieracza?

Przetrząsarko zgrabiarki – wykorzystywane są do przetrząsania skoszonych traw i roślin, które będą suszone na siano. Poza tym są wykorzystywane do zgrabiania siana. Tu najczęściej stosuje się palce bez spirali, w przypadku przetrząsarek karuzelowych i pasowych stosowane są typowe palce podbieracza, ze spiralą.

Podbieracze prasy – maszyny przeznaczone do zbierania siana, słony i zielonek. Poza tym wykorzystuje się je do prasowania siana i słony i wiązania go albo w bele albo we wiązki. Stosuje się podbieracze mocowane do kombajnów lub holowane przez ciągniki.

Spulchniacz siewnika – element wchodzący w skład siewnika, którego zadaniem jest wysiew zbóż, kukurydzy, buraków, rzepaku i innych roślin. W siewnikach stosuje się także palce zagarniające.

Palec podbieracza pełni bardzo ważną rolę w specjalistycznych maszynach rolniczych, które dzięki niemu są w stanie właściwie wykonywać swoją pracę. Dlatego warto wymieniać tą część na czas, aby praca mogła odbywać się w sposób szybki i efektywny.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz