Parapety marmurowe czy granitowe – na jaki kamień się zdecydować?

Efektownie wyglądający parapet z kamienia naturalnego na pewno będzie wspaniałą ozdobą w domu. Dzisiaj parapety kamienne wybierane są coraz częściej. Zanim jednak zdecydujesz się na taki zakup, sprawdź z nami, jaki kamień będzie najlepszy, aby twój parapet wyglądał świetnie na lata.

Reklama

Kamień naturalny nadaje się przede wszystkim na parapety wewnętrzne – dotyczy w szczególności granitu oraz marmuru, które są najbardziej trwałymi, twardymi i wytrzymałymi kamieniami. Zarówno parapety marmurowe, jak i granitowe są także dostępne w wielu efektownych kolorach, ale trzeba pamiętać o tym, że różnią się one pod względem swojej reakcji na czynniki zewnętrzne

Granit bardziej odporny na wilgoć i chemikalia

Granit jest kamieniem naturalnym, który ze względu na swoją strukturę jest bardziej odporny na wilgoć oraz na czynniki chemiczne, w tym na kwasy, które z kolei potrafią zniszczyć nawierzchnię marmuru. W ten sposób parapety granitowe są wybierane częściej – co ważne, mogą być one również stosowane na zewnątrz. Niemniej jednak ich wygląd nie odpowiada każdemu.

Decydując się na parapety z marmuru, trzeba pamiętać o tym, aby przed użytkowaniem dobrze je zaimpregnować i potem regularnie ponawiać impregnację – w ten sposób parapet będzie lepiej chroniony przed plamami z wody oraz środków chemicznych.

Parapet ze slabu czy z konglomeratu?

Parapety kamienne mogą być wykonane ze slabów, czyli płyt kamiennych, albo też z kruszonych elementów kamiennych, które łączone są spoiwem – w tym przypadku mówi się o konglomeratach. W pierwszym przypadku za parapet trzeba będzie zapłacić więcej, natomiast parapet drugiego typu będzie tańszy, chociaż nie będzie on odzwierciedlał naturalnej struktury kamienia w pełni. Oba typy tych parapetów mogą być także polerowane.

Niezależnie od tego, na jaki parapet kamienny się zdecydujesz, pamiętaj o tym, aby pielęgnować go specjalnymi środkami do kamienia naturalnego i nie narażać go na działanie czynników szkodliwych, przykładowo kwiaty kładź na parapecie tylko na nieprzemakalnych podstawkach.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz