Parę słów o sprzęcie medycznym

Mówiąc o sprzęcie medycznym większości osób na myśl przychodzi tomokomputer lub jakaś inna większa maszyna prezentowana przeważnie w popularnych serialach medycznych. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że sprzęt medyczny w takiej lub innej postaci otacza nas na co dzień. Jest to dość szerokie i rozbudowane pojęcie, ponieważ zawiera ono w sobie różne klasy oraz kategorie produktów.

Reklama

Dla przykładu sprzętem medycznym są również opatrunki, strzykawki, igły, bandaże, gaza jałowa i tak dalej. Wszelki sprzęt, z którym stykamy się w gabinecie lekarskim, na izbie przyjęć lub w gabinecie zabiegowym w szpitalu zalicza się do sprzętu medycznego. Komputer również może być sprzętem medycznym – nie chodzi tu oczywiście o standardową platformę, jaką stanowi osobisty komputer pc, a sprzęty dostosowane do wymogów oraz procedur panujących w szpitalu, klinice, poradni lub przychodnia. Jednak w głowach pacjentów sprzęt medyczny ma jednoznaczne konotacje. Są to maszyny o sporych gabarytów przeznaczone do wykonywania określonych badań. Dla przykładu można wymienić tutaj aparat rentgenowski, maszynę do spirometrii, elektrokardiograf i tak dalej. Najczęstszym sprzętem tego typu, z jakim się spotykamy i który może nawet stanowić element naszego domowego zaplecza medycznego jest ciśnieniomierz.

Stereotypowe myślenie o sprzęcie medycznym oraz kategoryzowanie go według wielkości a nie według przeznaczenia stanowi swoisty ludzki manieryzm. Duży wpływ na taki sposób pojmowania ma oczywiście telewizja błyszczące i specjalistyczne. Poprzez bombardowanie naszego umysłu tego rodzaju obrazami wypracowuje się w nas pewien określony sposób myślenia często jest on nieuświadomiony. Wciąż żyjemy coraz szybciej także tworzenie pewnych mentalnych skrótów myślowych jak w przypadku powyżej jest zrozumiałe. Mało, kto w dzisiejszych czasach ma czas oraz chęć do analizy pojęć, którymi posługujemy się, na co dzień. W większości przypadków traktujemy je intuicyjne do momentu, aż zostaniemy poproszeni o ich zdefiniowanie lub dookreślenie. Sprzęt medyczny stanowi tutaj nie tyle zakres pewnych określonych artykułów fizycznych, co przejaw pewnego sposobu myślenia i swoisty problem językowy.

Stopka autorska: twoja-apteczka.pl – sprzęt medyczny

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz