Piękny trawnik? To możliwe!

Trawniki z rolki to świetny sposób na to, by w ciągu kilku godzin stać się właścicielem pięknego i  zadbanego trawnika. Ponieważ jest to droższe niż wysianie trawy w Polsce najczęściej korzysta się z takiego rozwiązania np. w celach wystawienniczych.  W domu natomiast to rozwiązanie może być równie przydatne,  jeżeli np. urządzasz przyjęcie i chcesz, aby Twój nie do końca idealny trawnik w ekspresowym tempie stał się perfekcyjny!

Reklama

trawnik, trawa

Nie jest jednak prawdą, że o taki trawnik nie trzeba dbać – już od pierwszego dnia trzeba go podlewać – inaczej szybko zżółknieje. Przed położeniem go trzeba też przygotować glebę, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wysiewu. Trawa z rolki – wbrew pozorom – nie będzie rosła na każdej glebie. Podobnie jak przy wysiewie musimy dobrać odpowiednie gatunki traw – inne,  jeżeli trawnik ma mieć przede wszystkich cele dekoracyjne, a inne – jeżeli użytkowe.

Trawniki z rolki dzielimy na dwie podstawowe kategorie – z produkcji gruntowej i wysiewu. Pierwsza opcja jest tańsza, a grubość trawy to 2 cm. Jej korzenie są krótsze, przez co trudniej, żeby trawnik się ukorzenił. W drugim wypadku trawa jest siana na na tkaninie lub folii, a grubość trawy to 3 cm. Jest droższa, ale też łatwiej i szybciej ukorzenia się.

Jeżeli zależy nam na tym, żeby trawa się przyjęła, to przez pierwsze dwa tygodnie nie można jej użytkować. Na dodatek, podłoże musi zawierać próchnicę i być przepuszczalne. Przed rozłożeniem trawy podlewamy je i wzruszamy grabiami – wszystko po to, żeby trawa jak najszybciej i jak najłatwiej mogła się ukorzenić. Położone pasy dociskamy walcem i uważamy szczególnie na ich krawędzie – jeżeli nie będą stykać się z podłożem, to trawa szybko wyschnie.

Taki trawnik z rolki podlewamy według zasad typowych dla każdej trawy, czyli wtedy, gdy ziemia wyschnie na głębokość 3 centymetrów. W ciągu godziny nie powinniśmy jednak podlewać więcej niż 5 litrów na 1 mkw. podłoża. Jeżeli podłoże jest suche podlewamy trawnik małymi dawkami kilka razy dziennie. Gleba powinna być mokra na około 5 cm w głąb – w przeciwnym przypadku korzenie będą się skracać w kierunku powierzchni i przez to staną się mniej odporne.

Trawnik podlewamy zawsze wieczorem. Podlewanie w godzinach południowych schładza trawę, ale jest bardzo nieekonomiczne, ponieważ woda szybko wyparuje, zanim zdąży dobrze nawilżyć korzenie. Jedynie w przypadku, gdy trawa choruje i źdźbła nie powinny być mokre – wtenczas podlewamy rano, żeby woda mogła szybko wyschnąć z liści trawy.

Trawnik z rolki to prosty i szybki sposób na założenie pięknego trawnika, ale jeżeli chcemy, żeby posłużył nam dłużej musimy dbać o niego tak samo jak o trawę z wysiewu.

Stopka autorska: www.rolltraw.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz