Zakładanie trawnika z siewu

Elementem, występującym w większości ogrodów przydomowych, jest trawnik. Powinien on tworzyć kontrastowe zielone tło dla rosnących w ogrodzie roślin rabatowych, w taki sposób aby uwydatnić ich różnobarwność i kompozycję. Nowy trawnik spełni swą rolę, jeżeli odpowiednio przystąpimy do jego założenia.

Reklama

trawnikNajpierw warto określić dobre miejsce pod założenie trawnika, gdyż nie w każdym zakątku ogrodu jest odpowiednie miejsce na trawnik. Trawy dobrze rosną na stanowiskach nasłonecznionych. Natomiast utrzymanie trawnika w cieniu sprawi sporo kłopotu. W miejscach ocienionych tylko przez część dnia można założyć trawnik wysiewając specjalną mieszankę traw na miejsca cieniste. Dla całkowicie cienistych zakątków ogrodu, np. pod drzewami o rozłożystych koronach lepszym wyborem może być posadzenie roślin zadarniających tolerujących cień, takich jak np. bluszcz (Hedera helix), który może płożyć się po powierzchni gleby, a także jako pnącze porastać płoty i pnie drzew.

Najlepszym okresem na złożenie trawnika jest wiosna (od początku IV do połowy V) oraz wczesna jesień (IX). Zakładanie trawnika zaczynamy od wyrównania terenu i oczyszczenia go z nieczystości, pozostałych po budowie domu, gruzu i kamieni. Glebę trzeba przekopać na głębokość co najmniej 20 cm. Następnie przeprowadza się odchwaszczanie. Ponieważ trawniki są zazwyczaj zakładane na większych powierzchniach, do usuwania chwastów stosuje się herbicydy. Trzeba jednak pamiętać, że po zastosowaniu herbicydu konieczne jest odczekanie kilku tygodni, zanim wysiejemy trawę. O termin jaki trzeba odczekać warto się zapytać sprzedawcy podczas kupowania wybranego preparatu.

Warto też zwrócić uwagę czy grunt nie jest podmokły, gdyż w takim razie konieczne jest też zainstalowanie drenażu. Pamiętajmy też, że wszelkie roboty związane z montażem instalacji automatycznego nawadniania, czy elektryki pod lampy ogrodowe, trzeba wykonać zanim założymy trawnik. W przeciwnym razie podczas montażu instalacji nawadniającej czy elektrycznej, będziemy zmuszeni rozkopać fragmenty trawnika i niwelować efekty naszej pracy włożonej wcześniej w jego założenie.

Gdy ziemia jest gliniasta, trzeba ją rozluźnić, dodając gruboziarnistego piasku. Do gleb bardzo lekkich, piaszczystych dodajemy glinę. Następnie glebę użyźniamy ziemią kompostową lub torfem. Jeżeli trawnik będziemy wysiewać wiosną, to w/w prace warto wykonać jesienią, pozostawiając glebę w tzw. ostrej skibie, co pomoże poprawić strukturę gleby.

Przed siewem glebę trzeba zagrabić i wyrównać. Można zwałować lub wyrównać łatą drewnianą, wykonaną samodzielnie z desek. Na tym etapie chcę zwrócić uwagę na dwa przydatne zabiegi, o których rzadko mowa w poradnikach zakładania trawników. Po pierwsze na stanowiskach słonecznych i glebach lekkich, łatwo ulegających wysuszeniu warto dodać do gleby hydrożelu. Jest to substancja w postaci drobnych granulek, która w obecności wilgoci pęcznieje i na dłużej zatrzymuje wodę w glebie. Pomoże młodemu trawnikowi przetrwać okresy suszy.

Drugi zabieg to wysianie wraz z nasionami traw grzybni mikoryzowej do trawników. Mikoryza znacząco wpływa na wzrost traw i uodparnia je na choroby oraz niesprzyjające warunki klimatyczne.

Nasiona wysiewamy równomiernie na powierzchnię gleby, rzutowo lub z siewnika. W równomiernym siewie pomoże wymieszanie nasion z odrobiną piasku. Po wysiewie całą powierzchnię po raz kolejny wałujemy lub ubijamy. Trawnik trzeba też podlać. Robimy to lekkim strumieniem wody aby nie powymywać wysianych nasion. W okresie kiełkowania wzrastająca trawa jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, dlatego w przypadku pogody suchej konieczne jest regularne podlewanie trawnika. Przy odpowiedniej pielęgnacji, tak założony trawnik będzie wspaniałą ozdobą ogrodu.

Stopka autorska: Zakładanie trawnika – http://poradnikogrodniczy.pl/trawnik2.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz