Plusy i minusy mieszkania w domu

Koszty utrzymania domu są wyższe niż w przypadku mieszkania w bloku, zwłaszcza w okresie grzewczym. Dom jednorodzinny zapewnia jednak dużo więcej przestrzeni i nieporównywalną swobodę. Najtańsze domy można już kupić w cenie porównywalnej do mieszkania w centrum miasta.

Reklama

Czy domy zawsze są droższe od mieszkań?

Podstawowym czynnikiem decydującym o zakupie domu lub mieszkania jest cena nieruchomości. Według powszechnej opinii zakup mieszkania jest dużo tańszy. W serwisach ogłoszeniowych można jednak znaleźć domy jednorodzinne w korzystnych cenach. Dla przykładu dom o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych w Lublinie można kupić poniżej 300 tysięcy złotych. Tanie domy są zazwyczaj położone w zewnętrznych dzielnicach lub poza obrzeżami miasta, dzięki czemu ich ceny kształtują się na podobnym poziomie jak koszt zakup mieszkania w centrum miasta.

Zalety mieszkania w domu

Jednym z największych plusów mieszkania w domu jest posiadanie własnej działki. Prywatna przestrzeń i możliwość codziennego kontaktu z naturą to coś, czego trudno doświadczyć mieszkając w bloku. Dom zapewnia też większą prywatność i możliwość swobodnego spędzania czasu na swojej posiadłości. Przed domem można na przykład urządzać przyjęcia dla znajomych, grillować, opalać się czy bawić z dziećmi. Dodatkowo, domy jednorodzinne mają zazwyczaj większy metraż niż mieszkania w bloku. Jest to duży plus szczególnie dla dużych rodzin z dziećmi.

Wady mieszkania w domu

Do minusów mieszkania w domu jednorodzinnym należy zaliczyć wysokie koszty utrzymania. Największe koszty generuje ogrzewanie w zimie, prąd, zimna woda i kanalizacja. Dodatkowo, wszystkie wydatki na ewentualne naprawy w domu trzeba pokryć z własnej kieszeni (w blokach funkcjonuje zazwyczaj fundusz remontowy). Jeśli dom znajduje się na obrzeżach miasta, należy doliczyć jeszcze koszty dojazdów do pracy czy szkoły. Osiedla
położone daleko od centrum charakteryzują się też często słabo rozwiniętą infrastrukturą, brakiem miejsc rozrywki, dużych sklepów czy obiektów sportowych.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz