Zlewozmywak jest jednym z podstawowych sprzętów w każdej kuchni. To w nim zmywamy naczynia, płuczemy owoce i warzywa, a czasami wylewamy resztki niedopitej kawy. Powinien więc być solidny. Z drugiej strony stanowi integralny element kuchni, a więc musi pasować do niej pod względem wizualnym.
Jaki zlewozmywak pasuje do twojej kuchni
Obecnie na rynku jest dostępny bardzo bogaty wybór zlewozmywaków, które różnią się między sobą na wiele sposobów. Jest to zakup na lata, podobnie jak kuchenka czy meble kuchenne, dlatego też wybór powinien być dobrze przemyślany, by aranżacja kuchni była spójna. Wybierając zlewozmywak należy najpierw wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia. Możemy wyróżnić zlewozmywaki:
– jednokomorowe – są z reguły niewielkie. Idealnie pasują do małej kuchenki lub aneksu kuchennego, w którym każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. To także doskonałe wyjście, gdy w domu jest zmywarka;
– półtorakomorowe i dwukomorowe – są oczywiście większe i pozwalają na umieszczenie większej liczby naczyń;
– z komorą i ociekaczem – są także warianty z dwiema komorami i ociekaczem i jasne jest, że każdy dodatkowy element powiększa rozmiary sprzętu.
Ociekacz to praktyczna półka obok komory, na której można ustawić mokre naczynia lub warzywa. Ma fakturę, umożliwiającą swobodne
spływanie wody do komory. Jeśli w półce nad zlewozmywakiem nie ma ociekacza na naczynia, można go śmiało postawić właśnie w tym miejscu. Duży zlew przyda się, gdy w domu nie ma zmywarki, natomiast jest mnóstwo naczyń ciągłego mycia, ponieważ albo rodzina jest liczna, albo szef domowej kuchni lubi w niej zaszaleć. A im wymyślniejsza potrawa, tym więcej dodatkowych misek, pojemników, naczyń, które potrzebują miejsca na przeczekanie, aż potrawa będzie gotowa.
Z jakiego materiału mogą być wykonane zlewozmywaki
Kierując się względami praktycznymi, ale jednocześnie troszcząc się o aranżację kuchni, należy wziąć pod uwagę także materiał, z jakiego zlewozmywak będzie zrobiony. Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce dostępne były jedynie emaliowane i ich niewątpliwą zaletą była niska cena. Obecnie wypierają je zlewozmywaki stalowe, które również nie są drogie, ale bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.
Coraz popularniejsze stają się zlewozmywaki kompozytowe, które z kolei zachwycają różnorodnością wariantów kolorystycznych. Dzięki temu bez problemu dobierze się odpowiedni kolor do najoryginalniejszej kuchni. Przy tym jest to sprzęt łatwy do czyszczenia i wytrzymały. Zdecydowanie najtrwalsze, ale jednocześnie i znowu droższe, są zlewozmywaki granitowe i kwarcowe. Wyglądają jednak na tle poprzednich bardzo oryginalnie, są masywne i bardzo wytrzymałe. Często mają nawet 10-letnią gwarancję, dzięki czemu nawet w przypadku uszkodzeń można je wymienić na nowe. Coraz częściej wybiera się także zlewozmywaki ceramiczne, które oprócz dużej wytrzymałości są łatwe w utrzymaniu w czystości. Występują najczęściej w kolorze białym, rzadziej w czarnym, dzięki czemu współgrają z niemal każdym
wystrojem kuchni.
Kupując zlewozmywak nie powinno się sugerować chwilową modą lub ceną – to sprzęt, który będzie służył przez lata, więc jego wygląd powinien być klasyczny, a funkcjonalność duża.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!