Pogarszający się wzrok? To może być zaćma!

Diagnozowanie chorób oczu we własnym zakresie może być trudnym zadaniem. Przyczyny coraz słabszego widzenia mogą być bardzo różne. Co więcej, w pewnym wieku problemy ze wzrokiem uznaje się za naturalne i często się je ignoruje. Warto jednak udać się do lekarza i sprawdzić, co konkretnie nam dolega. Jeśli to zaćma, w jej późniejszych stadiach życie codzienne może się okazać wielkim wyzwaniem… Co powinno nas szczególnie zaniepokoić?

Reklama

Jakie są typowe objawy zaćmy?

Istota zaćmy tkwi w mętnieniu naturalnej soczewki. To organ, który odpowiada za przepuszczanie światła, odpowiednie go załamywanie oraz skupianie na siatkówce, co pozwala nam wyraźnie i ostro widzieć. Proces ten nie może zachodzić prawidłowo, kiedy soczewka staje się mętna i traci elastyczność. Zaćma zaburza zatem przede wszystkim ostrość widzenia. Można ją u siebie podejrzewać, gdy:

  • „dwoi” nam się w oczach – mimo wytężonego wysiłku gałki ocznej;
  • widzimy wyraźnie słabiej w słoneczne dni;
  • oczy bardzo męczą się podczas czytania;
  • obserwujemy wzmożone łzawienie oczu;
  • literki skaczą nam przed oczami i rozmazują się, kiedy piszemy i czytamy;
  • zauważamy pogorszenie ostrości widzenia w dali, a okulary korekcyjne nie pomagają.

To symptomy, którymi zaćma odróżnia się od innych schorzeń oczu. Jeśli zauważymy je u siebie lub u naszych bliskich, warto szybko zgłosić się do lekarza. Ostrość widzenia może bowiem szybko zacząć się pogarszać, a w skrajnych przypadkach – prowadzić do utraty wzroku. Na szczęście nie jest to problem, którego nie da się rozwiązać.

Leczenie zaćmy – szybko i skutecznie

W przypadku zaćmy nie ma możliwości leczenia farmakologicznego, bo procesu mętnienia soczewki nie da się w żaden sposób odwrócić. Pozostaje więc rozwiązanie mechaniczne – usunięcie zmętniałej naturalnej soczewki oka i zastąpienie jej sprawną, sztuczną. Oznacza to, że jeśli dopada nas zaćma, jedynym sposobem pozbycia się jej jest operacja.

Choć to słowo przeraża wiele osób, w tym konkretnym przypadku naprawdę nie ma się czego bać. Zabieg usunięcia zaćmy jest nieskomplikowany: lekarz nacina rogówkę, wyjmuje mętną soczewkę z otaczającej ją torebki, a następnie na jej miejsce wstawia implant. Pacjent, który zdecyduje się na operację odpłatną, może wybrać soczewkę o dodatkowych właściwościach korygujących. Dzięki temu w trakcie jednego zabiegu można pozbyć się zaćmy i np. krótkowzroczności.

Cały zabieg trwa od 15 do 30 minut, nie wymaga też hospitalizacji. Jakość życia po poddaniu się operacji usunięcia zaćmy wzrasta nieporównywalnie – chory odzyskuje pełną sprawność oka i może wrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania. Zaćma wymaga szybkiej reakcji. Jeśli podejrzewasz ją u siebie lub u swoich bliskich, koniecznie skonsultujcie się z okulistą!

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz