Pompy ciepła oraz inne alternatywne źródła energii cieplnej

Ekologiczne rozwiązania, dotyczące pozyskiwania energii grzewczej, są coraz bardziej popularne w kraju nad Wisłą. Jeżeli chcemy uzyskać energię, tylko ze źródeł odnawialnych, to powinniśmy zdecydować się na jedno z trzech rozwiązań.

Reklama

pompy ciepłaPierwszym z rozwiązań, na jakie warto się zdecydować to pompy ciepła. Pompy ciepła są urządzeniem, które do produkcji energii cieplnej, wykorzystuje tylko i wyłącznie złoża wodne, ukryte pod powierzchnią. Wody powierzchniowe są niejako paliwem tego urządzenia, które zostają zamienione w energię cieplną. Pompy ciepła, to niezwykle skomplikowany system rur, który w praktyce może pokryć nasz cały ogródek. Ważnym będzie, aby w momencie, kiedy zdecydujemy się na tego rodzaju urządzenia, zatrudnienić tylko specjalistów, którzy mają na swoim koncie, liczne ale udane operacje montażu pomp ciepła. Niestety, w chwili obecnej, pompy ciepła, w żaden sposób nie są dofinansowywane ze środków samorządowych czy unijnych, dlatego też jeszcze nie cieszą się takowym powodzeniem.

Innym rodzajem urządzenia, które generuj ogrzewanie, a dodatkowo możemy uzyskać na nie dofinansowanie, są solary. Solary słoneczne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują naturalną energię słoneczną, która zostaje przetworzona w ciepło, wykorzystywane w naszym domu. Aczkolwiek musimy sobie zdawać sprawę, iż solary słoneczne, nie będą mogły zostać zamontowane, wszędzie gdzie byśmy sobie tego życzyli. Solar słoneczny jest dość potężny, a do uzyskiwania odpowiedniego poziomu ogrzewania, niezbędnych będzie ich kilka. W tym celu, powinniśmy posiadać dość sporą powierzchnię dachową naszego domu, aby je tam zamontować. Mając mały dom, możemy mieć problem z montażem solaru.

Ostatnim typem urządzenia, dzięki któremu uzyskamy np. prąd, z wykorzystaniem tylko i wyłącznie czynników naturalnych, będzie wiatrak. Tutaj jednak mamy wiele obostrzeń i nie tak łatwo postawić w granicach swojej działki takowe urządzenie. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wiatrak, czy nawet ferma wiatraków, może stanąć tylko i wyłącznie w odludnym miejscu. Dzieje się tak dlatego, iż wiatraki, wykorzystywane do pozyskiwania energii, generują dość spory hałas, dlatego też nikt o zdrowych zmysłach, nie wyda zgody na jego budowę i użytkowanie w skupiskach miejskich.

Stopka autorska: pompy ciepła – http://www.alterma.com.pl