Domy szkieletowe, a domy góralskie

Budowa domu w dzisiejszych czasach to bardzo skomplikowana droga, która wymaga od nas nie tylko sporej ilości gotówki, ale przede wszystkim cierpliwości. Ogromna ilość pozwoleń, wysokie koszta podłączenia mediów, a także rosnące ceny materiałów budowlanych to jedne z wielu przyczyn, że coraz więcej osób rezygnuje z budowy własnego domu i wybiera mieszkania.

Reklama

dom szkieletowyJednak budowa domu nie musi być drogą przez mękę i workiem bez dna, który opustoszy nasze konto z gotówki. Wystarczy iż zdecydujemy się na inną niż tradycyjna, technologię budowy, a mianowicie na domy z drewna. Tego typu konstrukcje coraz częściej powstają w Polsce, nie tylko dlatego że rośnie miłość polaków do ekologicznych domów z drewna sosnowego, ale przede wszystkim dlatego, iż cena tych domów jest nawet dwukrotnie mniejsza niż domu budowanego tradycyjną metodą. Takie oszczędności to doskonały powód do tego, aby rozważyć budowę domu z drewna, który może być powstać z wykorzystaniem technologii szkieletowej lub też podobnie jak domy góralskie przy użyciu drewnianych bali.

Obie te technologie mają swoich zwolenników oraz przeciwników, którzy to bez większego namysłu wyliczają ich zalety. I tak w przypadku domów szkieletowych niewątpliwą zaletą jest łatwość przeprowadzenia różnego typu instalacji, które można skutecznie zamaskować pomiędzy warstwami ścian. W przypadku domów góralskich, czyli domów z bali instalacje prowadzone są na powierzchni ściany, przez co wnętrze nabiera bardzie surowych cech, a co bardziej wrażliwe na estetykę osoby mogą być niezadowolone z tego efektu. Innym minusem domu z bali jest problem z rozprowadzeniem instalacji grzewczych, przez w większości przypadków tego typu konstrukcje jako główne źródło ogrzewania wykorzystują kominek. Takie źródło ogrzewania nie zawsze zapewnia we wszystkich pomieszczeniach odpowiednią temperaturą, którą na szczęście zabezpieczają grube ściany domu. To właśnie te ściany nie pozwalają na ucieczkę ciepłego powietrza z domu, przez co po dłuższym paleniu w kominku można utrzymać odpowiedni poziom ciepła. Domy szkieletowe w tym przypadku muszą być dodatkowo zabezpieczane wełną mineralną oraz różnego typu piankami, które dopiero po odpowiednim uszczelnieniu powierzchni zapewniają tym konstrukcję odpowiednią oszczędność ciepła.

Cech poszczególnych konstrukcji domów z drewna jest o wiele więcej, a informacji o ich zaletach i wadach w celu porównawczy warto przed rozpoczęciem budowy poszukać w sieci.

Stopka autorska: domy góralskie – http://www.tdd-domy.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz