Powrót kawalerek

Mamy dzisiaj bardzo ciekawą informację dla wielbicieli małych mieszkań, które zwane są kawalerkami. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zlikwidować określone wymogi prawne, które dotyczą szerokości pokoi, łazienek, kuchni oraz korytarzy w mieszkaniach. Co za tym idzie? Znowu będzie można budować kilkunastometrowe kawalerki – pojawiły się już pierwsze regulacje właśnie w tej sprawie.

Reklama

Eksperci jednogłośnie komentują, że obecne ograniczenia są zupełnie niepotrzebne, gdyż to właśnie rynek powinien dyktować wygląd mieszkań, nie zaś prawo. Wiceminister Tomasz Żuchowski tłumaczy, że nie widzi problemu w budowie 18-metrowych kawalerek, jeżeli tylko znajdą się chętni na takie lokale. Aktualnie nie jest to możliwe, gdyż deweloperzy są blokowani przez „starożytne” zapisy w polskim prawie, które odnoszą się właśnie do kwestii mieszkaniowych.

Resort budownictwa planuje wprowadzić zmiany do rozporządzenia, które zostało wydane w roku 2002. Dotyczy ono warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki. Konsultacje społeczne w tej sprawie zakończyły się i wszyscy są zgodni do tego, że normy wielkościowe powinny zniknąć. Warto przypomnieć, że obecne rozporządzenie mówi, iż w kawalerce pokój musi mieć powierzchnię przynajmniej 16 metrów kwadratowych. Są również dokładnie zdefiniowane wartości metrażowe odnośnie innych pomieszczeń.

Deweloperzy bardzo cieszą się na te zmiany, gdyż przepisy przestaną krępować projektantów i dadzą im dużą dozę swobody w pracy. Najbardziej podoba im się propozycja zmiany, która pozwala na budowanie kawalerek z aneksem kuchennym otwartym na pokój. Obecnie nie ma niestety takiej możliwości, ale wszystko wskazuje na to, że niebawem wiele się zmieni.

Tak jak już zostało wspomniane, projekt nowelizacji zakłada zniesienie tych wymogów, co z pewnością ułatwi życie deweloperom. Kawalerki mogą być bardzo przyjemnymi i miło urządzonymi mieszkaniami, które z pewnością znajdą wielu swoich zwolenników. Mieszkania Bielany już mają, więc być może niebawem pojawią się tam również przytulne kawalerki.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz