Wyzwanie trudne, lecz opłacalne. Kilka sposobów na walkę ze spalinami

O negatywnym wpływie spalin na środowisko oraz zdrowie ludzkie wie każdy z nas. Niestety, wiedza o metodach walki z zanieczyszczeniami nie jest już tak powszechna. Sporo osób uznaje obecność nieczystego powietrza za przykrą konieczność, wynikłą z postępu cywilizacyjnego. Na szczęście od kilku lat podejmuje się szereg działań, mających na celu zniwelowanie szkodliwości spalin. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich.

Reklama

Proekologiczne silniki samochodowe

W środowiskach wielkomiejskich, silniki samochodowe emitują około 90% ogółu spalin. Nie ulega wątpliwości, że to one są głównym źródłem ogarniających nas zanieczyszczeń. Świadome tego faktu koncerny motoryzacyjne rozpoczęły wzmożoną pracę nad opracowaniem konstrukcji silników nieco bardziej ekologicznych, które zniwelowałby emisję szkodliwych substancji. Przyszłościowe wydają się zwłaszcza technologie wodorowe, które wyprą ropę naftową. Ciekawą alternatywę mogą stanowić również samochody z napędem elektrycznym. Obecnie musimy natomiast zadowolić się silnikami diesla i hybrydami, które osiągają nieco niższy poziom spalania, niż ich benzynowe odpowiedniki.

Technologie filtrowentylacyjne

Technologie filtrowentylacyjne pozwalają na oczyszczanie powietrza na danym obszarze, przede wszystkim w ograniczonych powierzchniowo pomieszczeniach. Sprzęty tego typu okazują się wybawieniem zwłaszcza dla osób, pracujących w środowisku sprzyjającym emisji spalin. Chodzi tu głównie o sektor przemysłowy, w tym motoryzacyjny. Odpowiedni system oczyszczania powietrza, np. przy pomocy profesjonalnych odsysaczy spalin, sprawia, że szkodliwe substancje zostają usuwane na zewnątrz. Wpływa to na komfort pracy i zdrowie ludzkie. Na szczęście technologie tego typu cieszą się coraz większą popularnością. Odpowiednie modele sprzętów są dostępne w powszechnej dystrybucji – za przykład służy oferta hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

Profilaktyczne działania społeczne

Tworzenie nowoczesnych technologii, mających przeciwdziałać emisji spalin, to domena specjalistów znających się na swojej branży. Co jednak może zrobić szary ,,Kowalski”, któremu leży na sercu dobro środowiska? Odpowiedź jest prosta – powinien ograniczyć korzystanie z urządzeń, które spaliny emitują. Coraz bardziej modne są tzw. dni bez samochodu, które mają za zadanie zredukować liczbę pojazdów na drogach. Warto też zadać sobie pytanie, czy musimy na co dzień korzystać z własnych czterech kółek, czy może damy radę przesiąść się do komunikacji miejskiej bądź na rower. Tego typu, błahe z pozoru działania, wykonane przez większą liczbę osób mogą przynieść zaskakująco dobre rezultaty.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz