Praca za granicą – przywilej czy przymus?

Nie wiedzieć czemu, ale zdecydowana większość ludzi wzbrania się przed wyjazdem za granicę w celu poszukiwania pracy. Takie zachowanie nie cieszy się zbyt dużym poparciem, choć wszelkie racjonalne przesłanki wskazują, że praca za granicą się najzwyczajniej opłaca. Oczywiście mówimy tutaj o określonych przypadkach i o krajach, które są zdecydowanie lepiej rozwinięte niż Polska.

Reklama

stolarzDzięki temu możemy skorzystać na minimalnej płacy, która jest zdecydowanie wyższa np. w Niemczech. Można nawet powiedzieć, że jeśli kusi nas praca za granicą Niemcy są doskonałym kierunkiem. Możemy skorzystać na standardzie życia, pensji, a po powrocie do kraju, na różnicy walutowej. Trudno zresztą kłócić się z argumentami osób, które pracują w strefie euro, a po pewnym czasie wracają do kraju. W trzy miesiące są oni w stanie wypracować przychody, które w naszym kraju wymagałyby ponad rok pracy.

Nie ma się więc co dziwić, że ludzi chętnie decydują się na wyjazd. Dla przykładu, polska opiekunka w Niemczech dostaje takie warunki pracy, które w naszym kraju są nieosiągalne praktycznie w żadnym momencie. W Polsce zarobki wahają się na poziomie ok 1000 zł. Często jest to niestety praca na czarno bez jakiejkolwiek umowy czy świadczeń. W Niemczech natomiast praca na czarno jest niedopuszczalna. Owszem, są takie przypadki, jednak w większości to opiekunki podejmują taką decyzję. Kary za zatrudnianie opiekunki na czarno są tak wysokie, że Niemieckim pracodawcom się to po prostu nie opłaca.  Dodatkowym plusem jest to, że zapewniony jest dach nad głową oraz wyżywienie. Nie jest może to wysoki standard, lecz zaspokojenie podstawowych potrzeb. Nie trzeba więc wydawać zarobionych pieniędzy ale większość można spokojnie odkładać na powrót do kraju. Po przeliczeniu na złotówki okazuje się, że podczas kilku miesięcznego pobytu zarobiło się całkiem sporą sumę pieniędzy. Podobnie jest z innymi zawodami, które przynoszą mniejsze lub większe korzyści, o ile wykonujemy je w określonym kraju. Praca w Niemczech jest jednym z najbardziej pożądanych, a przy okazji korzystnych kierunków, także ze względu na bliskość tego kraju, ale nie brak głosów, że lepiej wybrać się do Skandynawii lub na Wyspy Brytyjskie. Decyzja zawsze zależy tylko i wyłącznie od naszego zdania, jednak przed podjęciem ostatecznych kroków, warto przeanalizować możliwie jak najwięcej opcji, bo tylko w ten sposób wybierzemy najlepszą.

Stopka autorska: opiekunka w Niemczech – http://carework.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz