Prada – o tym warto wiedzieć

Włoski dom mody Prada został założony przez dwóch braci, Martino i Mario Prada, w Mediolanie w 1913. W tym wpisie zaprezentuję najważniejsze informacje na jego temat. W początkowym okresie swojej działalności firma zajmowała się wyłącznie wyrobem luksusowych torebek ze skóry. Mario Prada był motorem firmy. Twierdził jednak, że kobiety nie powinny zajmować się interesami. Jego syn nie interesował się jednak w ogóle ani modą, ani firmą, zatem wbrew przekonaniom założyciela marka przeszła najpierw w ręce córki.

W 1978 roku firmę odziedziczyła wnuczka Mario Prada – Miuccia Prada, która przyczyniła się do światowego sukcesu tej marki. Jej decyzją było rozszerzenie działalności firmy o ubrania z linii haute couture, a następnie także pret-a-portet. Do dziś to właśnie Miuccia jest główną projektantką firmy i matką jej sukcesu. Biorąc pod uwagę fakt, iż w chwili przejęcia firma borykała się z poważnymi kłopotami finansowymi, gdyby nie Miuccia, marka Prada pewnie nie istniałaby dziś w ogóle.

Wraz z przejęciem marki Prada przez Miuccię firma zaczęła święcić pierwsze sukcesy. Kobietom przypadły do gustu zaprojektowane przez nową szefową praktyczne i modne nylonowe bagaże, wykonane z wodoodpornego materiały zwanego pocone. Triumf przełożył się na powstanie sklepów we Florencji, Paryżu, Madrycie i Nowym Jorku. W latach 90-tych przyszedł czas na pierwszą kolekcję ubrań sygnowanych znakiem Prada. Odzież charakteryzowała się prostą linią i kolorami. Zyskała uznanie w świecie mody. Powstała linia Miu Miu, do której należały projekty ubrań młodzieżowych, do noszenia na co dzień.

Dzisiaj firma Prada to światowej klasy marka. Posiada ona 250 sklepów w 65 krajach na całym świecie. W latach 90-tych XX-go wieku powstała Prada Group, ponieważ firma wykupiła znane marki w świecie mody. Do grupy tej należą na przykład Fendi, Helmut Lang, Giorgio Armani i Jil Sander.

Marka Prada jest obecnie projektantem i producentem aż czterech linii ubrań – Prada Donna, Prada Uomo, Miu Miu oraz Granello. Firma specjalizuje się również w produkcji perfum, akcesoriów, butów, kapeluszy, okularów, a nawet telefonów. Cechy wspólne produktów Prada to niewątpliwie prostota projektów i obezwładniająca elegancja. Z pewnością warto pozwolić sobie czasem na odrobinę luksusu i zaopatrzyć się w produkty tej marki.

Zachęcam także do zapoznania się z opublikowanym wcześniej wpisem, który dotyczy włoskiego domu mody – „GUCCI – dom mody znany na całym świecie”. Wpis jest dostępny z poziomu profilu na stronie, wraz z listą innych artykułów poruszających tematy modowe.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz