Na co wpływa prędkość Internetu?
Prędkość Internetu określana jest w megabitach na sekundę (Mbps). Odnosi się ona zarówno do pobierania i wysyłania danych. W przypadku parametru pobierania, im jest ona szybsza, tym nie tylko szybciej ściągają się pliki, ale przyspieszeniu ulega także ładowanie się stron internetowych. Wysoka prędkość pobierania danych pozwala oprócz tego na płynne działanie filmów zamieszczonych w Internecie, bez względu na ich jakość. Z kolei wysoki parametr prędkości Internetu przy wysyłaniu danych oznacza przede wszystkim, że z danego urządzenia szybko będą przesyłały się większe pliki, tj. zdjęcia, filmy czy też aplikacje udostępniane za pomocą maila lub komunikatorów.
Jak liczy się prędkość Internetu?
Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby, które kalkulują prędkość Internetu, jest mylenie megabita z megabajtem i uznawanie ich za takie same jednostki transmisji danych. Tymczasem trzeba mieć na uwadze to, że 1 bajt to 8 bitów. Zatem w przypadku chęci pobrania z Internetu w 1 sekundę pliku o rozmiarze 1 megabajta, potrzebne będzie łącze o przepustowości 8 Mbps. Jeśli użytkownik Internetu chce policzyć maksymalny transfer danych oferowany przez swojego operatora, powinien on podzielić prędkość oferowanego transferu wyrażoną w Mbps, przez liczbę 8. W ten sposób otrzyma się rzeczywistą wartość transferu danych na dysk komputera lub innego urządzenia elektronicznego.
Speed tekst internet czyli jak sprawdzić prędkość internetu?
Prędkość Internetu można zmierzyć za pośrednictwem specjalnych testów dostępnych na stronach internetowych. Jednym z nich jest speed test Internet udostępniony przez firmę Inea. Po kliknięciu na przycisk START w tym teście, przez około 20 sekund analizowana jest prędkość pobierania i wysyłania danych. Końcowy wynik jest podawany z dokładnością do 0,1 Mbps, a oprócz niego pojawiają się także dwa dodatkowe parametry – Ping i Jitter (podawane w milisekundach). Ping określa opóźnienie w transmisji danych. Gdy jest on duży mówi się potocznie o tzw. lagowaniu Internetu, z kolei jitter oznacza odchylenie sygnału Internetu od normy. Im te oba parametry są niższe, tym połączenie internetowe jest stabilniejsze i mniejsze jest w związku z tym ryzyko wystąpienia problemów z działaniem Internetu oraz jego zawieszaniem się.
Może się zdarzyć, że rzeczywista prędkość Internetu podana przez test, będzie różniła się od tej , którą operator określił w umowie. Nie jest to rzadki problem. Trzeba mieć na uwadze to, że te różnice wynikają z zasięgu, odległości od nadajnika, ukształtowania terenu, gęstości zabudowy, czy też panujących aktualnie warunków atmosferycznych.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!