Profesjonalne projektowanie stron internetowych

W XXI wieku głównym medium przepływu informacji jest nie telewizja, nie radio, ale Internet, który w naszym życiu stał się wszechobecny. Jako że podstawowym elementem wirtualnej sieci są strony internetowe, warto jest się dokładnie przyjrzeć procesowi ich tworzenia. Zacznijmy jednak od podstaw i odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego warto posiadać stronę internetową? Oczywiście cały czas mówimy tutaj o stronach w ujęciu biznesowym.

Reklama

Dlaczego warto posiadać stronę internetową?

Pierwszym, a zarazem najważniejszym powodem, który powinien nas skłonić do posiadania strony internetowej, jest dotarcie do nieograniczonej liczby klientów. Poza tym jest ona głównym źródłem informacji o firmie, do której klienci dostęp mają przez 24h na dobę i 7 dni w tygodniu. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że potencjalny klient swój pierwszy kontakt z firmą ma właśnie przez Internet. W związku z tym wniosek jest prosty — nie masz strony internetowej, nie pozyskasz klienta.

Zdefiniowanie potrzeb klienta

Pierwszym krokiem, od którego powinno się zacząć projektowanie strony klienta, jest zdefiniowanie jego potrzeb. Jest to niezwykle istotny element, który jednak pomijany jest dość często zarówno przez firmy, jak i klientów twierdzących, będących przekonanymi do strony, ale nie wiedzących, jakim celom ma ona służyć. To, czy ma strona ma mieć charakter informacyjny, zawierać katalog produktów, czy może służyć sprzedaży online ustalić trzeba w początkowej fazie jej projektowania.

Ustalenie funkcjonalności strony internetowej

Po ustaleniu potrzeb klienta nadchodzi czas, aby określić funkcje, jakie spełniać ma strona internetowa. Standardowo polega to na zaimplementowaniu:

– podstron o nas, oferta i kontakt,
– formularza kontaktowego,
– interaktywnej mapy dojazdowej,
– panelu administracyjnego,
– galerii zdjęć.

Ciekawym dodatkiem może być tutaj jeszcze system aktualności lub katalog towarów wzbogacony o wyszukiwarkę.

Projekt graficzny

Podstawą odbioru wizualnego jest oczywiście szata graficzna strony. Obecnie wiele witryn internetowych tworzonych jest na podstawie identycznych szablonów. Wówczas przeglądający taką witrynę użytkownik ma świadomość, że widzi kopię strony innej firmy. Poza tym szablony mają sporo ograniczeń, przez co ich modyfikowanie sprowadza się do minimum. Dlatego warto jest poświęcić odpowiednie środki i zainwestować w profesjonalną stronę internetową stworzoną przez zespół specjalistów, zajmujących się tym na co dzień.

Kodowanie

Kodowanie jest bardzo ważnym etapem podczas budowania strony, do którego wielu klientów nie przykłada należytej wagi. Z pewnością jest tak dlatego, że w odróżnieniu od projektu graficznego nie widzimy na bieżąco zmian w kodzie i ich skutków. Natomiast jeśli strona będzie źle zakodowana jej wyświetlarnie na poszczególnych przeglądarkach może być niemożliwe, a w praktyce to, czy użytkownik używa Internet Explorera, czy FireFoxa nie powinno stanowić większej różnicy.

Panel administracyjny

Po zbudowaniu strony i przekazaniu jej klientowi to on lub osoba przez niego wyznaczona będzie na co dzień zarządzała daną witryną. Dlatego tak ważny jest odpowiedni CMS, a więc panel administracyjny, za sprawą którego szybko zmienimy treści lub grafiki na stronie. Te w darmowych szablonach są bardzo ubogie.

Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, powinniśmy otrzymać stronę, która powinna sprostać naszym wymaganiom, choć oczywiście wiele zależy od tego, jaka firma za jej budowę odpowiada.

Źródło: Agencja reklamowa AK Devision

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz