Progres stolarstwa na świecie

Stolarstwo jest jedną z tych profesji, która niemal od zawsze oprócz wysiłku człowieka wymagała także użycia sprzętu rzemieślniczego. Dzisiaj, wraz z rozwojem techniki, nikogo już nie dziwi fakt, że maszyny stolarskie potrafią znacznie ułatwić życie stolarzom, a efekty ich pracy zasługują na miano niemalże majstersztyku.

Reklama

narzędzia rzemieślniczeAutomatyzacja stolarki wcale jednak nie musi oznaczać produkcji masowej, ponieważ dzięki dostępnej na rynku szerokiej gamie sprzętu do obróbki drewna, w dalszym ciągu można wychodzić naprzeciw potrzebom indywidualnych klientów. W przemyśle stolarskim możemy wyróżnić takie rodzaje maszyn jak: piły formatowe, frezarki, szlifierki, cykliniarki, brykieciarki,  wiertarki, wyrzynarki, strugarki i wiele innych. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest połączenie tradycji z nowoczesnością oraz wyczarowywanie z drewna najróżniejszych przedmiotów – wszak w dzisiejszym świecie nie tylko meble robi się z drewna, ale także schody, całe domy, jak również rozmaite stylizacje na epokę dawną (tutaj za przykład może posłużyć chociażby drewniana podłoga wykonana ze starych, szerokich desek, mająca przypominać tę z chatki prababci, coraz częściej zamawiana przez klientów). Obecnie rozwój techniki sprawił też, że praca rękodzielnika, cieśli czy drwala nie jest już spostrzegana jako „brudna robota”, ale jako drewnodzieło. Mając bowiem kilka drewnianych płyt albo belek, z pomocą fachowych narzędzi można stworzyć niebywałe rzeczy. Wystarczy siekierą porąbać drewno, rysikiem wytrasować powierzchnię (albo wydłutować dłutem), następnie wygładzić ją szlifierką lub cykliniarką, wywiercić dziury, zamontować zawiasy, polakierować i gotowe. Oczywiście wszystko można uczynić na tzw. strugnicy – stole stolarza, przy użyciu innych, mniejszych narzędzi (takich jak młotek, obcęgi, papier ścierny, szpachelki). Jednak posiadanie takich precyzyjnych elektronarzędzi firm Gomad, Walter, Elmat, Greda, wiąże się z niemałymi kosztami, bo rzędu od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak zauważyć, że cena przekłada się na jakość maszyny, a to z kolei na jakość produktów i świadczonych usług, więc wniosek jest prosty – nie warto oszczędzać, jeśli chce się wyrobić sobie markę z przemyśle stolarskim. Należy ponadto podkreślić, że na obsłudze tak specjalistycznych maszyn trzeba się znać, a co za tym idzie – posiadać cechy dobrego stolarza. Żeby bowiem dobrze korzystać z tego typu sprzętu, potrzebna jest przede wszystkim wiedza z zakresu gatunków drewna, ich przeznaczenia, wytrzymałości i jakości. Stolarz korzystający z tak fachowych narzędzi powinien odznaczać się także wyobraźnią przestrzenną, zdolnościami manualnymi i artystycznymi oraz być ostrożnym, bo o wypadek przy tak dużej maszynie nietrudno.

Nie można przy tym zapomnieć, że używanie w pracy maszyn stolarskich wiąże się z koniecznością konserwacji, okresowych przeglądów, serwisu i przede wszystkim – czyszczenia. Wszystko po to, aby urządzenia działały jak najdłużej, stolarze mogli wykonywać swoją pracę jak najlepiej, a klienci cieszyli się wymarzonymi meblami w salonie, wykonanymi specjalnie na zamówienie.

Stopka autorska: detapolska.eu – piły formatowe
VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz