Przyczyny biegunki u dzieci i niemowląt

Biegunka to nic innego jak stan w którym musimy oddawać częściej stolec w ciągu doby. Biegunka u niemowląt jest  nieco groźniejsza niż biegunka u dzieci, ponieważ niemowlę bardzo łatwo może się odparzyć jak i odwodnić.  Odparzyć w przypadku, gdy zaniedbamy sytuację i dziecko nie będzie odpowiednio często zmieniane. Z kolei  odwodnić, tak jak każdy inny, bez względu na to czy to biegunka u niemowląt czy tez biegunka u dzieci,  dorosłych, odwodnić może się każdy, dlaczego?

Reklama

biegunka u dzieci i niemowlątOdpowiedź jest bardzo prosta. Podczas biegunki – rozwolnienia,  nasz organizm częściej wydala stolec, w dodatku, stolec ten jest bardzo rzadki a co za tym idzie, jest w nim  sporo wody. Logiczne zatem jest, iż jeśli nasz organizm 3x częściej wydala stolec, który jest dużo rzadszy niż  zwykle, jeśli nie zapewnimy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, odwodni się, bez względu na wiek  danej osoby.

No dobrze, jakie zatem są przyczyny biegunki? Otóż, za wywołanie biegunki odpowiedzialna może być inwazja tzw.  bakteryjna śluzowej błony jelita bądź eksplozja jelita na działanie toksyn, które wytwarzane się przez tzw.  mikroorganizmy. Poza tym, do podstawowych i najczęściej spotykanych przyczyn biegunki – rozwolnienia należą  także: tarczyca, nerwica, zatrucia pokarmowe, zapalenia jelit oraz nowotwory. Ostra biegunka jest zwykle skutkiem zatrucia pokarmowego, zakażenia bakteryjnego lub wirusowego.  Przewlekła biegunka może być efektem zakażenia, ale częściej jest objawem zmian czynnościowych lub organicznych w układzie pokarmowym takich jak zespół jelita drażliwego, niewydolność trzustki, guz jelita.

Jak widać, przyczyn biegunki jest  naprawdę sporo i niektóre z nich są bardzo groźne. To właśnie od nich zależy także jak długo biegunka u dzieci będzie  się utrzymywać, dlatego bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy to nasz organizm atakowany jest  przez biegunkę przez wiele dni, gdyż mimo picia płynów i spożywania odpowiednich posiłków, nasz organizm i tak  jest silnie narażony na odwodnienie, a małe dziecko także na odparzenie, mimo tego, iż będziemy je stosunkowo  często przebierać. Biegunka to poważna rzecz której nie wolno lekceważyć, zwłaszcza, jeśli jest to biegunka u  niemowląt, przecież niemowlęta mają bardzo młode i słabej odporności organizmu w porównaniu do nas –  dorosłych, zatem sami stwierdzicie czy biegunkę u niemowląt można lekceważyć.

Każdy może przebyć biegunkę, ale w wypadku  przewlekłych zaburzeń pracy jelit należy koniecznie wykonać dodatkowe badania lekarskie. Najbardziej niebezpiecznym skutkiem biegunki, szczególnie u małych dzieci i niemowląt jest groźba odwodnienia.

Stopka autorska: biegunka u dzieci – http://www.herbzone.pl/ziola-w-biegunce-u-dzieci-i-niemowlat.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


komentarze 2

 1. avatar

  Na odwodnienie dobre są doustne płyny nawadniające. Nie są zbyt smaczne- smakują jak lekko posolona woda ale za to działają i chyba to jest najważniejsze. Moim dzieciom najbardziej smakuje Orsalit(malinowy) ale to pewnie zależy od upodobań dziecka

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. avatar

  U moich dzieci gdy dopadnie ich biegunka zkykle stsouje smectę plus coś nawadniającego np orsalit lub gastrolit i do tego jeszcze jakiś dobry probiotyk. Ostatnio dzieci najchętniej piją Lactoral o smaku truskawkowym

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz