Kosmetyka dawniej i dziś

Stosowana obecnie nazwa „kosmetyka” ma swe korzenie w greckim słowie kosmeo, czyli upiększam. Już w najdawniejszych czasach człowiek troszczył się o swój wygląd i przywiązywał do niego ogromną uwagę. W niektórych religiach troska o piękne ciało pojawia się nawet jako element magii. Wśród dawnych kapłanów oraz czarowników powszechnie stosowany był rytualny makijaż, którego głównym zadaniem było podkreślenie ich znaczenia.

Reklama

kremy ziołoweW trakcie badań archeologicznych natrafiono na wiele śladów świadczących o stosowaniu kosmetyki naturalne już w czasach prehistorycznych. Szminki oraz pudry znajdowano m.in. w grobowcach faraonów. Wiadomo, że w starożytnej Japonii powszechnie znany był makijaż, brak jednak szczegółowych informacji na temat stosowanych w tym celu środków. W Indiach oraz w Chinach już w starożytności stosowano balsamy oraz różne pachnidła.

Wiadomości na temat kosmetyków stosowanych w najdawniejszych czasach są dość skromne, była to bowiem tajna dziedzina wiedzy, pilnie strzeżona przez kapłanów.

Do Europy sztuka upiększania ciała dotarła ze wschodu. Informacje na ten temat były przynoszone przez odwiedzających tamte kraje kupców. Na naszym kontynencie jako pierwsi kosmetyką zajęli się starożytni Grecy. Wiadomo, że znali oni pudry, szminki oraz maści pozwalające na usuwanie nadmiernego owłosienia. Powszechnie stosowali oni masaż leczniczy oraz masaż sportowy. Zasady kosmetyki od Greków przejęli Rzymianie, którzy połączyli je z higieną ciała. Słynne były rzymskie łaźnie, a porady kosmetyczne można spotkać w najwybitniejszych dziełach literackich z tamtych czasów.

Szczególnie silny był kult piękności na dworze w Bizancjum. Wkrótce jednak nastąpiła mroczna epoka średniowiecza, zaś kosmetyka przestała się rozwijać. Zamiast niej pojawiły się zabobony oraz alchemia.  Ludzie przestali dbać o higienę.
Do dbałości o wygląd oraz o higienę powrócono w epoce Odrodzenia. Stosowano wówczas maseczki odżywcze z masy chlebowej z dodatkiem mleka i żelatyny. Wypryski oraz ślady po ospie maskowano sztucznymi pieprzykami. Kobiety żyjące w tej epoce dużo uwagi poświęcały swym włosom. W Wenecji wynaleziono sposób na rozjaśnianie włosów, dbano o eleganckie fryzury. Wkrótce moda na upiększanie ciała zawładnęła również męskim światem. W XVIII wieku panowie chętnie nosili peruki, malowali się oraz pudrowali.

W XIX wieku po raz pierwszy od czasów starożytnych zaczęto dążyć do połączenia sztuki kosmetycznej z zasadami racjonalnej higieny. Wrócono do kosmetyki leczniczej i zapobiegawczej. Obecnie kosmetyka naturalna jest bardzo ważną dziedziną życia. Właściwa pielęgnacja zdrowia i urody to sposób na lepsze samopoczucie oraz na przedłużenie młodości.

Stopka autorska: kosmetyki naturalne – http://www.dermanatural.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz