Obserwujemy, że duża grupa użytkowników naszego serwisu nigdy nie słyszała o możliwości refundacji sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego.
Jest to dość przykre, że osoba poszukująca sprzętu rehabilitacyjnego oraz ortopedycznego dla siebie czy swoich bliskich nie jest o tym fakcie edukowana w swojej przychodni. Musimy pamiętać o tym, że tym sprzętem interesujemy się dopiero gdy coś się wydarzy. Refundacja NFZ sprzętu medycznego nie jest sprawą tak oczywistą jak realizowanie recepty w aptece.
W naszej codziennej pracy dotykamy dość delikatnej sfery życia czyli ludzkiego nieszczęścia. Gdy dołożymy do tego jeszcze fakt, że produkty reh-ort generalnie do najtańszych nie należą to ta refundacja NFZ urasta do rangi ratującej życie (myślę tutaj o takich produktach jak wózki inwalidzkie czy sprzęt przeciwodleżynowy). Dlatego uważam, że proces edukacji zaczynać powinien się zaraz w gabinecie lekarskim a nie na stronach internetowych.
Gdy jednak takiemu pacjentowi uda się dowiedzieć, że na produkty medyczne potrzebne do codziennego funkcjonowania należy się refundacja wtedy nasza droga wygląda następująco:
– wizyta u odpowiedniego specjalisty posiadającego kwalifikacje do wypisania wniosku na konkretny segment produktowy (i to też nie jest takie oczywiste bo np. lekarz pierwszego kontaktu wypisać może tylko sprzęt pomocniczy oraz balkoniki i podpórki). WAŻNE! Wizyta odbyć się musi w ramach NFZ – na wizycie prywatnej takiej możliwości nie ma.
– następnie wizyta w oddziale NFZ. WAŻNE! Oddział do którego przynależymy pod kątem miejsca zamieszkania/zameldowania. Dlatego gdy przykładowo mieszkamy w Gdańsku a zameldowanie mamy w Zakopanem to wniosek musi pojechać do Zakopanego. Swoją drogą, przecież przed każdą wizytą w ramach NFZ recepcja przychodni sprawdza czy widniejemy w EWUSIu! Wiec skoro tam widniejemy ze statusem UBEZPIECZONY to przecież jasnym jest, że przysługuje nam refundacja NFZ… Na pierwszy rzut oka dla osoby postronnej może się wydawać, że przecież nie jest to aż tak duże utrudnienie by udać się do NFZ w celu „podbicia” wniosku – jednak tutaj chciałbym przypomnieć, że osoby potrzebujące naszego sprzętu rehabilitacyjnego często nie mają możliwości poruszania się a zaopatrzenie powinno być wykonane w możliwie najkrótszym czasie.
– ostatni krok to dobór produktu. Jest to według mnie najtrudniejszy i najważniejszy krok w całej układance a decyzji nie powinniśmy podejmować pochopnie. Należy pamiętać, że każdy produkt został stworzony w danym określonym celu – chcę przez to powiedzieć, że nie ma produktów uniwersalnych na wszystko.
Na koniec życzę wszystkim by tej refundacji nigdy nie potrzebowali. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba to dokładnie przeanalizujcie produkty jak również ceny, gdyż w każdym sklepie (pomimo refundacji NFZ) jest ona inna.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!