Rola zapachów w naszym życiu

Zmysły pozwalają człowiekowi skutecznie odbierać bodźce zewnętrzne i głębiej odbierać rzeczywistość, przeżywając każdy dzień. Bez nich nasze życie było puste i jałowe, brak któregokolwiek z pięciu zmysłów ludzkich jest traktowany jako spore ograniczenie.

Reklama

Zmysł powonienia – źródło przyjemności

Który ze zmysłów jest najważniejszy? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, na pewno jednak każdy z nas docenia swój zmysł powonienia, pozwalający cieszyć ulubionymi perfumami, przygotowanymi potrawami, aplikowanymi kosmetykami, posadzonymi na balkonie kwiatami, można by tak wymieniać długo.

Historia perfum

perfumUmiłowanie pięknych zapachów to domena człowieka od zarania dziejów. Początki perfum sięgają czasów starożytnych, a ich nazwa wiąże się z odkryciem, że zapachy powstają podczas palenia drewna bogatego w żywice. Połączono łacińskie słowa „per” oraz „fummo”, czyli „przez dym” i w ten sposób powstało słowo perfumy, które jest powszechnie używane do dziś.

Starożytny Egipt, Grecja, Rzym – perfumy były znane we wszystkich tych cywilizacjach, wykorzystywano je do różnych celów, między innymi sakralnych (oddawanie czci bogom), rytualnych (balsamowanie zwłok), pielęgnacyjnych (namaszczanie ciała, włosów), a także czysto hedonistycznych. Traktowano je również jako magiczny eliksir. Starożytne perfumy pochodziły z naturalnych składników, jak np. mirra, kadzidło, szafran, cynamon, płatki róż itd. Do rozwoju sztuki perfumeryjnej przyczyniło się wynalezienie metody destylacji.

W czasach późniejszych perfumy służyły do tłumienia nieprzyjemnych zapachów, bowiem kąpieli unikano jak ognia, żyjąc w przekonaniu, że jest ona szkodliwa dla człowieka.

Za stolicę perfum uważa się Paryż i to już od XVI wieku, a swój udział w tym miała Katarzyna Medycejska, która stosowała perfumy do rękawiczek w celu zamaskowania nieprzyjemnego zapachu wyprawionej skóry. Co ciekawe podział na perfumy damskie oraz męskie powstał dopiero pod koniec XIX wieku.

Przemysł perfumeryjny

Dziś za perfumami stoi ogromny przemysł z wielkimi budżetami przeznaczonymi na poszukiwanie nowych zapachów oraz na marketing. Każda większa czy mniejsza gwiazda filmu, muzyki, sportu, czy też sezonowy sezonowy celebryta może wypuścić na rynek „swój” zapach perfum – damskich lub męskich.

Na przestrzeni czasu możemy powiedzieć, że perfumy przestały być towarem luksusowym dla elit i stały się codziennością. Dzisiaj możemy nie tylko perfumować ciało, ale także dom, samochód, czy wnętrze szafy.

Aromaterapia

Popularność zdobyła także aromaterapia, czyli dziedzina będąca efektem połączenia medycyny naturalnej z zielarstwem. W aromaterapii wykorzystywane są olejki eteryczne pochodzenia naturalnego, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Z zastosowaniem naturalnych zapachów w postaci olejków eterycznych można wykonywać masaże, kąpiele czy np. inhalacje.

Stopka autorska: perfumy damskie – http://www.iperfumy.pl/perfumy-kobiety/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz