Świat dobrych okien

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie lub dom bez okien. Są one integralną, a zarazem bardzo ważną częścią wszystkich budynków. Spełniają one wiele zadań, a jednym z nich je właściwe oświetlenie wnętrz.

Posiadają także wysokie walory estetyczne, co przekłada się na atrakcyjność całego budynku. Okna różnią się między sobą od wieloma względami: różnym materiałem czy sposobem otwierania.

Kilak rodzajów okien

Jeśli chodzi o materiał, to polskie firmy produkują okna drewniane, PVC, stalowe czy ze stopów glinu. Dzięki dużej liczbie firm produkujących okna drewniane, Poznań należy do czołówki miast w stolarce okiennej.

To właśnie one jak i ze sztucznych tworzyw są najbardziej popularne wśród konsumentów. W przypadku tych drugich ich atrakcyjność wiąże się przede wszystkim z ich niską ceną za materiał, dzięki czemu można obniżyć cenę finalną gotowego produktu. Okna PCV zajmują około 70% ogółu produkcji.

Mniejszy udział, ale nadal spory, przypada oknom drewnianym. Coraz większa świadomość ekologiczna Polaków sprawia, że i one zyskują na popularności. Budownictwo ekologiczne przyczynia się do obniżenia kosztów np. za ogrzewanie. Kupując okna drewniane z Poznania czy innego miasta, oszczędzamy nie tylko ciepło, ale i energię.

Takie okna wykonywane są z sosny lub mahoniu. Mają grubsze skrzydło i ościeżnicę, a wewnątrz jest umieszczana pianka poliuretanowa, która zapewnia lepszą termoizolacyjność. Są one także droższe od pozostałych rodzajów okien.

Nowe okna W przypadku okien stalowych i ze stopów aluminium, są one znacznie rzadziej stosowane. Ich parametry, takie jak: duża sztywność, długa żywotność oraz sprężystość stanowią o tym, że najczęściej wykorzystywane są w dużych budynkach użyteczności publicznej lub komercyjnych.

Mali, ale atrakcyjni

Stolarka okienna jest w Polsce rozdrobniona, ale nie wpływa to na jej małą konkurencyjność. Wręcz przeciwnie. Małe firmy produkujące okna drewniane z Poznania, czy Opola i innych miast stanowią bardzo poważną część rynku. Nie inaczej jest także województwami wschodnimi, które również sobie bardzo dobrze radzą sobie w branży.

Jak kupuje klient?

Jednym z najważniejszych parametrów, branych pod uwagę, przy wyborze okien jest cena. Oprócz ceny, na ich wybór wpływa także kilka innych czynników. Jednym z nich jest estetyka. Osoby kupujące okna zwracają uwagę na kolor obić i dbałość wykonania.

Niezwykle ważna jest także ich akustyka, która pozwoli na wyciszenie pomieszczeń i „odgrodzenie” od świata zewnętrznego. Oprócz niej, klienci zwracają także uwagę na właściwości izolacyjne okien, dlatego też właśnie z tego powodu decydują się na montaż nowych.

Stolarka okienna jest bardzo dynamiczną gałęzią przemysłu i ma bardzo dobre perspektywy rozwoju. Pomimo że jest bardzo perspektywiczna również, napotyka pewne przeszkody. Rynek okien jest silnie powiązany z sytuacją w budownictwie. Zastoje w branży budowlanej negatywnie wpływają na producentów zarówno okien drewnianych z Poznania czy Warszawy przyczyniając się do zmniejszonej ich produkcji.