Steampunk – od komputerów do biżuterii

Choć steampunk to pojęcie znane przede wszystkim wielbicielom fantastyki naukowej okazuje się, że termin ten nie jest obcy również osobom, które zajmują się wytwarzaniem autorskiej biżuterii. Aby jednak zrozumieć, na czym polega nietypowa, a jednak ciesząca się coraz większą popularnością technika, która coraz częściej wykorzystywana jest przez osoby tworzące wisiorki, pierścionki i kolczyki wypada poszukać korzeni tego określenia.

Laikom znacznie bliższy wydaje się termin cyberpunk stosowany zazwyczaj po to, aby określić za jego pomocą przemiany zapoczątkowane przez rewolucję technologiczną. W powieściach, filmach i komiksach rozgrywających się w świecie cyberpunkowym dominują komputery, sztuczna inteligencja i elektronika, człowiek zaś często musi zmagać się z tworami, które sam tworzył, a które okazały się niebezpieczne właśnie dlatego, że były wolne od typowych dla niego niedoskonałości.

Zgodnie z informacjami z serwisu Wikipedia:

Nurtem powiązanym ze steampunkiem jest neowiktorianizm (naśladowanie dziewiętnastowiecznej stylistyki). W samym steampunku występuje też nurt fantasy – vide Arcanum – gdzie technika występuje wraz z magią i fantastycznymi rasami, takimi jak krasnoludy czy elfy.”

Jest to zatem wyjątkowo bogata technika, możliwa do zastosowania w różnych dziedzinach życia.

Steampunk również, podobnie jak cyberpunk, przenosi nas w przyszłość – nurt ten opowiada jednak o świecie, którym rządzi mechanika. Wynalazki, które rządzą w tym świecie do złudzenia przypominają projekty powstające w dziewiętnastym stuleciu zwanym przecież „wiekiem pary” (to właśnie od angielskiego słowa steam określającego parę wzięła się nazwa nurtu), są one jednak zdecydowanie bardziej zaawansowane.

Autorska biżuteria reprezentująca ten nurt również przypomina nam projekty pochodzące z dziewiętnastego wieku.

„Gdy przyjrzymy się kolczykom, pierścionkom i innym ozdobom, nie będziemy mieli wątpliwości, że za inspirację dla nich nie posłużyły wcale ozdoby kobiece z tamtego okresu. (…)

– odpowiada Joanna, jedna z artystek projektujących biżuterię w technice steampunk.

„Znacznie bardziej inspirujące okazały się różne mechanizmy typowe dla maszyn ze „stulecia pary” i zegarków. Przyglądając się projektom wykonywanym przez autorów fascynujących się steampunkiem niejednokrotnie zadajemy więc sobie pytanie o to, czy ciągle jeszcze mamy do czynienia z biżuterią w klasycznym rozumieniu tego słowa.”

– dodaje.

Czy wśród nas – młodych, nowoczesnych kobiet – znajdzie się wiele na tyle odważnych, aby do kreacji do pracy lub na co dzień, założyć zaproponowane poniżej błyskotki steampunkowe?

Zaprezentowane powyżej projekty pochodzą z działu Biżuteria -> Steampunk, z podkategorii: kolczyki, pierścionki i naszyjniki. Ich autorami są Zegarynki.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz