Swędzenie pochwy – przyczyny, zapobieganie

W pełni zdrowa kobieta nie powinna odczuwać żadnych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony miejsc intymnych. Niepokojące jest pojawienie się swędzenia, pieczenia lub nadmiernej suchości w pochwie. Do wizyty u lekarza ginekologa powinny skłonić nas dziwne podrażnienia okolic intymnych, upławy lub plamienia występujące nie w terminie miesiączki.

Należy podkreślić, że zdrowa kobieta nie zawsze będzie czuła się tak samo w okolicach intymnych. Ze względu na comiesięczny cykl owulacyjny dochodzi w jej organizmie do różnych zmian. W niektórych dniach będzie odczuwać nawilżenie pochwy oraz zauważy zwiększoną ilość naturalnej wydzieliny, a w innych może narzekać na niewielką suchość. To naturalna sytuacja.

Sygnały świadczące o problemach ginekologicznych

Niepokojące są natomiast upławy, czyli specyficzna wydzielina z pochwy o zmienionym kolorze, zapachu lub konsystencji. Często towarzyszy jej także dyskomfort, uczucie szczypania i swędzenia. Takie objawy mówią nam o infekcji – najczęściej o grzybicy.

Wystąpienie powyższych dolegliwości powinno skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa, jednak jak wiadomo, nie zawsze można skorzystać z takiej konsultacji jeszcze w tym samym dniu w ramach NFZ. Dlatego do tego czasu można już rozpocząć pewne działania prozdrowotne, które przede wszystkim poprawią nasze samopoczucie. O co dokładnie chodzi? Mowa o probiotykach ginekologicznych – provag.info.

Dużą poprawę samopoczucia może przynieść także zmiana kosmetyków myjących, których używamy na okolice intymne. Należy sięgnąć po specjalne produkty, zawierające np. leczniczy kwas mlekowy. Takie kosmetyki są delikatne, nie podrażniają tych okolic oraz łagodzą podrażnienia. Dodatkowo utrzymują naturalne pH na właściwym poziomie co także ogranicza rozwój infekcji i zapobiega łapaniu nowych.

Swędzenie w okolicy intymnej nie zawsze jest objawem infekcji. Może być także symptomem alergii, dlatego zachęcamy do przeczytania naszego kolejnego artykułu pt. „Infekcja intymna czy alergia – objawy i sposoby leczenia”.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz