Suchość pochwy w przebiegu menopauzy

Jednym z bardziej dokuczliwych objawów przekwitania jest suchość pochwy.

Reklama

Menopauza

Nie ma jednego momentu rozpoczęcia okresu przekwitania – dla każdej kobiety jest to indywidualna kwestia. Średni wiek to 45 – 50 lat, jednak menopauza może wystąpić wcześniej lub później. Menopauza to ostatnia miesiączka, potocznie używa się tej nazwy dla całego czasu klimakterium, będącego okresem okołomenopauzalnym. O tym, że dni płodne już nie występują można mówic, jeśli faktycznie w ciągu całego roku miesiączka nie występuje i już nie wraca. W czasie przekwitania mogą się bowiem zdarzyć zaburzenia krwawienia nierównoznaczne jeszcze z niemożnością zajścia w ciążę.

Objawy menopauzy
Jednym z najbardziej problematycznych objawów menopauzy jest suchość pochwy. Ma ona związek ze zmniejszoną ilością hormonów. Utrudnia ona przede wszystkim życie seksualne Pań w okresie przekwitania, co z kolei ma wpływ na ich samopoczucie psychiczne. Podczas klimakterium typowe są zmiany nastrojów, zły humor, więc dodatkowe czynniki nie pomagają. Ponadto suchość pochwy przyczynia się do podrażnień, otarć, za czym idzie większe ryzyko infekcji intymnych. Inne objawy menopauzy to na przykład uderzenia gorące, zimne dreszcze, zawroty głowy, zasłabnięcia, ból głowy, nadmierna potliwość nocna. Skóra traci jędrność, zmarszczki pojawiają się szybciej niż przedtem. Zmiany hormonalne widoczne są w wynikach krwi.

Jak sobie pomóc
Stosować można HTZ, czyli Hormonalną Terapię Zastępczą, oczywiście pod ścisłą kontrolą i według wskazań ginekologa. Uzupełnienie braków hormonalnych powinno rozwiązać część problemów dotyczącą problematycznych objawów, na przykład suchości pochwy. Można też stosować środki nawilżające, takie jak Hydrovag. Nawilża on śluzówkę, łagodzi zaistniałe podrażnienia i chroni pochwę przed czynnikami zewnętrznymi. W jego składzie znajduje się kwas mlekowy, dzięki czemu wyrównuje się naturalna flora bakteryjna okolic intymnych.

Więcej informacji na temat produktu Hydrovag, a także na temat problemów z suchością pochwy dostępnych jest na stronie internetowej https://hydrovag.pl. Warto sprawdzić jak radzić sobie w czasie klimakterium, aby ten moment przejść jak najłagodniej.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz