Rozwój komputeryzacji przełożył się na wiele gałęzi działalności. Wdrożenie programów komputerowych pomaga w usprawnieniu zarządzania obiegiem dokumentów, wpływa również na efektywność działań działu sprzedaży, logistyki czy magazynu. System raportowania może być częścią modułu księgowego, który pozwala na przyjrzenie się działalności z finansowego punktu widzenia, często jednak takie moduły oferowane są dodatkowo i są dodatkowo płatne. Czy zatem warto w nie inwestować?
Czym jest system raportowania?
Profesjonalny system raportowania prezentuje wszystkie dane w czytelnej postaci graficznej i tekstowej. Prezentacja informacji ma szczególnie duże znaczenie dla firm zewnętrznych – banków czy analityków odpowiedzialnych za przygotowanie rocznego raportu finansowego. Jak zaznacza serwis mobilneraporty.pl, system raportowania jest dostępny dla każdego przedsiębiorstwa, mogą go kupić lub skorzystać z usług firm zewnętrznych, które będą odpowiedzialne za tworzenie różnych zestawień, raportów i prezentacji, obejmujących całościowo działalność przedsiębiorstwa. Jeśli jednak przedsiębiorstwo ma duże obroty lub też przygotowuje się w nim wiele zestawień, wówczas wdrożenie systemu raportowania może być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, pozwalającym na realne oszczędności środków pieniężnych i czasu, przeznaczonego na ręczne generowanie i opracowywanie wybranych danych.
Treść systemu raportowania
Jakie informacje powinien zawierać raport czy zestawienie, przygotowane w oparciu o system raportowania? Zakres prezentowanych informacji, ale również i sposób prezentowania, zależy głównie od osoby generującej dany raport. Można w nich znaleźć zarówno informacje ogólne, jak i szczegółowe wskaźniki efektywności. Zestawienia mogą generować zarówno pracownicy danego działu, uprawnieni do generowania wybranych raportów związanych np. z gospodarką magazynową czy łańcuchem dostaw, jak i wyższa kadra zarządzająca, która dzięki raportom zintegrowanym zyskuje całościowy pogląd na efektywność działalności przedsiębiorstwa.
System raportowania może obejmować różne aspekty działalności i w zależności od działu prezentuje nieco inne informacje, których graficzną prezentację można także dopasować do zindywidualizowanych oczekiwań odbiorców zestawienia. W przypadku polityki cenowej wygenerowane raporty związane z produkcją, logistyką i sprzedażą pozwolą na kontrolowanie działalności na każdym etapie produkcji i dostawy. Równie istotne informacje zawierają dane wygenerowane na potrzeby działów księgowości i finansów.
Dodatkowe kwestie
Oprócz standardowych raportów księgowych można także generować zestawienia pozwalające na kompleksową kontrolę płynności finansowej przedsiębiorstwa czy też na zarządzanie posiadanym majątkiem. Takie zestawienia może przygotować zespół finansowy, jednak w przypadku firm, które zleciły prowadzenie rozliczeń finansowo-księgowych firmom zewnętrznym, każdy taki raport będzie dodatkowo kosztować. Po podliczeniu wszystkich kosztów może się okazać, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wdrożenie w przedsiębiorstwie systemu raportowania, który będzie połączony z posiadanymi systemami informatycznymi.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!