Przygotuj się na świąteczne wydatki

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Dla Polaków oznacza to jedno – zwiększone wydatki, które pozwolą na organizację uroczystości rodzinnej i zakup prezentów. Zgodnie z przewidywaniami, statystyczny Polak wyda w 2015 roku na święta nawet 1000 zł. Jak przygotować się na taki wydatek?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Deloitte[1], polska rodzina wyda w tym roku na świąteczne zakupy 1 282 zł. To aż 11% więcej w porównaniu z 2014 rokiem.   Z tego powodu wiele osób do Świąt Bożego Narodzenia zaczyna przygotowywać się już w … styczniu kolejnego roku. Każdego miesiąca odkładają niewielką sumę oszczędności, by w grudniu skorzystać ze zgromadzonych środków. Dzięki takiemu planowaniu budżetu, zwiększone wydatki świąteczne wcale ich nie zaskakują. Takie osoby są jednak w mniejszości, ponieważ większość decyduje się na kredyt gotówkowy.

Święta na kredyt?

Okazuje się, że kredyty gotówkowe zaciągane z myślą o świątecznych wydatkach wcale nie należą do rzadkości. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2014 roku na zlecenie firmy Profi Credit, aż 22% Polaków deklaruje zakup prezentów świątecznych za pieniądze pożyczone z banku[2]. Średnio kredyt osiąga kwotę rzędu 500 zł.

Z roku na rok zainteresowanie kredytami jest coraz większe. Świadczy o tym wzrost liczby składanych wniosków właśnie w okresie okołoświątecznym. Oznacza to, iż Polakom brakuje zaoszczędzonej gotówki, a nie chcieliby rezygnować z organizacji świąt na wysokim poziomie. Taki kredyt nie jest złym rozwiązaniem, pod warunkiem dokładnej analizy sytuacji finansowej oraz konkretnych ofert bankowych.

Jak wybrać najlepszy kredyt świąteczny?

Kredyty gotówkowe to w wielu bankach sztandarowa oferta. Szczególnie w okresie okołoświątecznym instytucje kuszą ciekawymi promocjami, obiecując niskie oprocentowanie i prawie żadne koszty. By jednak faktycznie zaciągnąć tani kredyt, który nie okaże się finansową pułapką, warto przeanalizować dostępne propozycje. Dokładna weryfikacja kosztów pozwoli uniknąć rozczarowania, gdy dojdzie do spłaty zobowiązania. Na stronach internetowych wielu banków udostępniane są wirtualne kalkulatory online, dzięki którym można oszacować wysokość comiesięcznej raty w odniesieniu do kwoty zaciąganego kredytu oraz długości okresu kredytowania. Manipulując wartościami, można tak dostosować wysokość kredytu i raty, by uwzględnić swoje możliwości finansowe. Warto jednak przy tym pamiętać, że oferta przedstawiona za pomocą kalkulatora nie jest wiążąca – po wiarygodniejsze dane należy zgłosić się do banku.

W związku z tym, że wiele osób zakupy świąteczne pozostawia na ostatnią chwilę, niezwykle ważny jest czas. Dlatego liczy się szybki kredyt – taki, który można otrzymać niemal „od ręki”. Warto zorientować się, w którym banku procedury przyznawania gotówki trwają najkrócej.

Przed złożeniem wniosku o kredyt, należy dokładnie przemyśleć tę decyzję, by podjąć świadomy wybór. Warto bowiem pamiętać, że święta szybko przeminą, a nad kredytobiorcą będzie „wisieć” zobowiązanie do spłacenia. Rozsądna decyzja pomoże jednak uniknąć kłopotów finansowych.

 

[1] http://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/zakupy-swiateczne-2015-informacja-prasowa.html?cq_ck=1447754175930

[2] http://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1304462,Swieta-co-piaty-Polak-prezenty-kupuje-na-kredyt

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz