Pantone kontra Cmyk – o rozkładzie kolorów w druku

Każdy, kto słyszał o palecie kolorów Pantone, zastanawia się na pewno czym charakteryzują się te kolory i czym różnią się od kolorów dostępnych w procesie CMYK. Niektórzy na pewno zastanawiają się również nad sensem stosowania dodatkowych farb, kiedy można uzyskać każdy kolor używając tylko czterech barw CMYKa. Przy bliższym zapoznaniu się z paletą Pantone okazuje się, że jest ona bardzo pomocna i większość drukarni korzysta z tej metody rozkładu koloru na równi z CMYKiem.

Reklama

Pantone jest międzynarodowym standardem identyfikacji kolorów do celów przemysłowych, opracowany i aktualizowany przez amerykańską firmę Pantone Inc. Ma bardzo szerokie zastosowanie w branży poligraficznej i w dzisiejszych czasach korzystają z niego wszystkie najlepsze drukarnie (np. internetowa drukarnia Kolumb). Kolory Pantone oznaczone są numerami z dodatkowymi oznaczeniami, takimi jak fluorescencja, połysk, itp. Podstawowa skala opisuje aż 1761 kolorów, które powstają w wyniku zmieszania osiemnastu pigmentów, w tym także białego i czarnego.

Odwzorowanie tych kolorów w skali CMYK nie będzie oczywiste, dlatego też to co zobaczymy na monitorze nie będzie dokładnie odwzorowane na materiałach drukowanych.
Tak naprawdę system Pantone standaryzuje kolory dostępne w procesie CMYK, który jest poligraficzną techniką reprodukcji koloru. Paleta CMYK opiera się na czterech kolorach: Cyan, Magenta, Yellow i blacK. Była ona główną, podstawową skalą kolorów wykorzystywaną w druku, aż do roku 1962, kiedy to zaczęto używać skali Pantone. Od tamtej pory ta paleta kolorów, stworzona przez amerykańską firmę, zawładnęła przemysłem poligraficznym i została uznana za podstawowy wzorzec drukarski na całym świecie. Najlepszym przykładem na to jest fakt, że bardzo wiele krajów używa standardów Pantone do precyzyjnego określenia barw swoich flag narodowych.

W procesie projektowania druku kolory Pantone są używane po to, aby uniknąć złego spasowania form drukowych w przypadku druku offsetowego lub flexodruku. Na przykład drobny, brązowy tekst może wyglądać nieczytelnie jeśli wydrukujemy go mieszając barwy CMYK. Istnieje w takim przypadku ryzyko przesunięcia form odpowiadających za nadrukowanie każdej składowej barwy z osobna. Przy użyciu brązowego koloru dobranego z palety Pantone nie ma takiej możliwości, ponieważ w tym wypadku kolor ten jest nakładany na podłoże przy pomocy jednej formy drukowej, jako jeden osobny kolor. W rezultacie uzyskamy wydruk, który będzie ostry i czytelny.
W przypadku, gdy chcemy umieścić biały tekst na jakimś innym kolorze (czyli tworzymy tekst w kontrze), warto także dobrać kolor tła z palety Pantone. Unikniemy w ten sposób niechcianych efektów, które mogłyby się pojawić przy użyciu CMYKa.
Skalę Pantone wykorzystuje się także do uszlachetniania nadruków w specjalnych kolorach, np. złotym. W palecie tej dostępne są bardzo metaliczne, połyskujące kolory, które imitują złoto lub srebro, dzięki czemu uatrakcyjniają one wydruk.

Wiadomo, że każda drukarnia ma swoją metodę druku, zaopatruje się w farby u różnych dostawców, a także używa innych maszyn i podłoża. Jednak farby z palety Pantone, spełniające normy i ścisłe standardy, praktycznie zawsze mają taki sam odcień. To właśnie zdolność zachowania kolorystyki jest jednym z głównych powodów ich stosowania.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz