Na ile powinien być wytrzymały dach Twojego domu?

Każdy element domu powinien być wykonany solidnie, z najlepszych dostępnych materiałów. Gwarantuje to jego wytrzymałość i daje poczucie bezpieczeństwa, a na tym przecież zależy nam najbardziej.

Reklama

Jednym z takich elementów domu, o który powinniśmy szczególnie zadbać, jest z całą pewnością dach. Niestety, nie wszyscy dbają o to, aby był on odpowiednio wykonany i zabezpieczony

Jakie warunki atmosferyczne powinien więc wytrzymać dach domu? Jeśli chodzi o opady śniegu, w warunkach polskich więźba typowego dachu spadzistego powinna utrzymać do 150 kilogramów śniegu na metr kwadratowy. W okolicach podgórskich wartość ta zwiększa się do nawet ponad 200 kilogramów. A jak sprawa wygląda, jeśli w grę wchodzi wytrzymałość na wiatr? Obszar Polski podzielony jest tu na trzy strefy, które w uproszczeniu przedstawiają się następująco: obszar pierwszy obejmuje większą część kraju – całą środkową Polskę; obszar drugi to pas nadmorski; obszar trzeci to obszar górski na południu. W zależności od lokalizacji domu stosuje się więc odpowiedni projekt, dostosowany do panujących na danym obszarze warunków. Bywa jednak, że pogoda potrafi zaskoczyć i silne wiatry mogą pojawić się także w rejonach, w których nikt się ich nie spodziewał. Z całą pewnością jednak każdy dach powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, by wytrzymać nawet potężną nawałnicę.

Nie mamy się jednak czego obawiać, jeśli dach jest wykonany solidnie i z odpowiednich materiałów. Ważna jest jednak nie tylko więźba o odpowiednim przekroju, zapewniająca sztywność dachu i zmniejszająca jego podatność na odkształcenia. Istotne jest także zastosowanie odpowiednich łączników bądź kotw., a ponadto ogromne znaczenie ma również samo poszycie dachu. Jeśli skorzystaliśmy z oferty firmy FH Zajkowska i wybraliśmy z niej na przykład blachy dachówkowe, możemy spać spokojnie. Takie pokrycie jest odporne na działanie czynników zewnętrznych i zapewnia dobrą ochronę.

Co jeszcze powinien wytrzymać dach domu? Wrogiem drewnianych konstrukcji dachowych z całą pewnością jest też wilgoć, przenikająca do wewnątrz i niemogąca wydostać się na zewnątrz. Sprzyja ona osłabieniu więźby dachowej, a z czasem może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Poza tym ma ona niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkających w takim domu ludzi, gdyż sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni. Rozwiązaniem – ochroną przed wilgocią – jest tu zastosowanie paroprzepuszczalnych folii dachowych, które również znajdują się w ofercie firmy FH Zajkowska. Folie te układane są na krokwiach, a ich zadaniem jest blokowanie przenikania wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym przepuszczaniu pary wodnej na zewnątrz. Osłaniają one także przed przewiewaniem i zamakaniem.

Podsumowując: dach domu powinien wytrzymać nawet spore opady śniegu, bardzo silny wiatr i być odporny na działanie wilgoci. Jeśli taki właśnie jest dach Twojego domu – możesz spać w nim spokojnie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz