Szelki – element męskiego ubioru

Szelki męskie to element ubioru, który po wielu latach zapomnienia powrócił ostatnimi czasy do łask. I całe szczęście – jest to niezwykle ciekawy dodatek, który dobrze dopasowany będzie stanowił wspaniałe uzupełnienie garderoby eleganckiego mężczyzny.

Reklama

Wprowadzone do mody przez Alberta Thurstona, który był mieszkającym w Wielkiej Brytanii człowiekiem biznesu. Już w XIX wieku zauważył on wielką funkcjonalność szelek i rozpoczął produkcję na szeroką skalę. Szczyt mody na szelki męskie przypadł na lata 20. i 30. XX wieku.

Zmiany w modzie spowodowały, że szelki coraz rzadziej pojawiały się na salonach, w pewnym momencie zniknęły całkowicie. Ich głównym konkurentem okazał się oczywiście pasek – wygodniejszy w użyciu i oferowany przez wszystkich producentów spodni, butów itd.

Dlaczego więc warto zastanowić się nad przywróceniem szelek do swego repertuaru odzieżowego? Z pewnością podkreślają one klasę osoby, która je nosi. Założenie szelek podkreśla, że jesteśmy ludźmi skoncentrowanymi na detalach, doceniamy dorobek naszych przodków i nie boimy się eksperymentować.

Do mody szelki męskie wróciły głównie za sprawą gwiazd popkultury, takich jak np. Pharrel Wiliams, który występuje w teledyskach ubrany w elementy ubioru nawiązujące do lat trzydziestych i dwudziestych ubiegłego wieku. Są to szelki, ale również szerokie kapelusze z rondami. Świat mody oszalał na punkcie takiej stylizacji, dzięki czemu szybko przeniosła się ona na amerykańskie, a potem europejskie ulice i salony.

Kiedyś szelki męskie służyły wyłącznie do podtrzymywania spodni, dzisiaj oczywiście również pełnią tę funkcję, ale ich aspekt estetyczny uległ znacznemu wyostrzeniu – szelki powinny być przede wszystkim dobrze widoczne, odpowiednio skontrastowane z resztą ubioru. Mogą nawet być luźno opuszczone, czyli pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną.

Warto zauważyć, że istnieją dwa rodzaje szelek – klasyczne i nowoczesne. Główna różnica leży w sposobie mocowania ich do spodni. Szelki klasyczne zapinane są na guziki, podczas gdy we współczesnych modelach używa się żabek wykonanych z plastiku i metalu.

Współcześnie mamy też do wyboru bardzo wiele materiałów, z których wykonuje się szelki męskie. Jest to m.in. skóra, guma kolorowa, taśma gumowa we wzory, guma, taśma żakardowa, taśma jedwabna. Dzięki temu łatwo i wygodnie dopasujemy materiał do ubioru, stylizacji, pomysłu. Może to być nowoczesny pomysł, może nawiązywać do klasyki.

Szelki męskie kojarzą się wielu osobom z filmami gangsterskimi rodem z USA – i słusznie, ponieważ we wspomnianych już latach 20. i 30. stanowiły element ubioru tej grupy społecznej. Dzisiaj nawiązywanie do tej stylistyki nie przywodzi na myśl żadnych negatywnych skojarzeń, można więc swobodnie ją praktykować.

Bez wątpienia warto rozważyć dodanie szelek do swojego repertuaru odzieżowego – dodadzą one „pazura” do naszej stylizacji, umożliwiając wiele niestandardowych zastosowań. Powrót na salony, ulice i wybiegi jest bezdyskusyjny – teraz pozostaje tylko zdecydować, jaki model i fason wybrać.

Modini.pl – Internetowy Salon Mody

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz