Tusze do drukarek – jak oszczędzać?

To scenariusz powtarzalny, nieprzyjemny i niestety nieunikniony – tusze do drukarek mają ograniczoną pojemność, a kosztują wiele. Sposobów na ograniczenie ich zużycia jest sporo, niektóre z nich są nawet skuteczne. Najpopularniejszym sposobem, który pozwala zaoszczędzić tusze do drukarek to używanie alternatywnych, nieoryginalnych kartridży. Firm, które je oferują jest sporo, można więc pokusić się o tego rodzaju rozwiązanie.

Reklama

tusze do drukarek

Przykładem może być test przeprowadzony przez jeden z magazynów komputerowych. Sprawdzone zostały tusze do drukarek zarówno oryginalne, jak i zastępcze. Różnice w ilości wydrukowanych stron nie były zbyt duże, nie przekraczały dziesięciu procent. Dotyczy to zarówno zdjęć jak i tekstu. Najbardziej efektywny był oczywiście tusz oryginalny, jednak niewielkie różnice pokazują, że kupno takiego kartridża może być nieopłacalne.

Zwłaszcza, że tusze do drukarek innych niż producenta drukarki firm kosztują nawet o ponad połowę mniej. Dla szperaczy opcja z zamiennikiem może być jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ w ofertach niektórych sklepów znajdują się zastępcze tusze do drukarek nawet pięć razy tańsze od oryginałów. W sumie cena druku jednej strony tekstu to w przypadku tonerów nieoryginalnych około 3,5 grosza. W przypadku markowego produktu – 7,6 gr.

Z drugiej strony autorzy testu zwracają uwagę na problemy z dopasowaniem zamienników do trybu pracy drukarki oraz niższą jakość ich pracy. W tym ostatnim przypadku chodziło jednak przede wszystkim o zdjęcia, a nie zwykły tekst. Wniosek – kto drukuje dużo i prosto, nie powinien wahać się przede wyborem zastępczego tuszu. Komu zależy na wysokiej jakości może rozważyć wydanie większej sumy na oryginał.

Nawet jednak w takiej sytuacji można oszczędzać tusze do drukarek. W jaki sposób? Choćby przez odpowiednie ustawienia drukarki. Zwykle tekst wydrukować można w jakości roboczej. Wersje wstępne, brudnopisy itp. nie muszą być najwyższej jakości, a mogą być miejscem, w którym można zaoszczędzić. Podobnie jest w przypadku druku czarno-białego. Jeśli potrzebujemy użyć tylko tych dwóch kolorów, można wybrać odpowiednią opcję w ustawieniach drukarki. Zamiast odtwarzać odcienie szarości za pomocą tuszy kolorowych, urządzenie wykorzysta tusz czarny.

To tylko niektóre ze sposobów na oszczędzanie. Innym jest odpowiednia strategia zakupowa. Tusze do drukarek sprzedawane są bowiem zarówno osobno, jak i w zestawach. Ten drugi sposób jest zdecydowanie tańszy. Na tonerach do wszystkich kolorów zaoszczędzić można kilkadziesiąt złotych. Można także wypróbować tonery o zwiększonej wydajności. Także w ten sposób można wydać nieco mniej.

Niezależnie od tego, czy używamy tuszy oryginalnych czy zamienników, warto myśleć o oszczędzaniu papieru. Drukowanie dwustronne nie tylko zmniejsza koszty druku, ale także sprzyja ochronie środowiska. W przypadku brudnopisów można wykorzystywać papier second chance. I pamiętać o tym, że duże oszczędności zaczynają się na najniższym poziomie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz