Gdzie najłatwiej o serwis drukarek?

W którym mieście najłatwiej o serwis drukarek? A gdzie przypada najwięcej osób na jeden punkt oferujący takie usługi?

Reklama

serwis drukarekW dziesięciu największych miastach Polski mamy 350 firm, które określają się jako prowadzące serwis drukarek. Przynajmniej, jeśli wierzyć popularnej książce telefonicznej. Jednak dostępność usług jest zróżnicowana. Na jeden serwis drukarek może przypadać grubo ponad 22 tys. osób lub niespełna 13,7 tys.

Poznań na czele

W liczbach bezwzględnych jak zwykle przoduje Warszawa. To nie dziwi, zważywszy na liczbę mieszkańców. W sumie działa tam prawie sto serwisów zajmujących się naprawą drukarek. W innych miastach jest gorzej. W drugim pod tym względem Krakowie serwis drukarek prowadzi dwa razy mniej przedsiębiorstw.

Takie wyniki nie pokazują jednak rzetelnego obrazu rzeczywistości. Przeciwnie, mogą go nawet zaciemniać. Jeśli bowiem przeliczyć, ile serwisów przypada na sto tysięcy osób, okaże się, że Warszawa jest dopiero w połowie stawki. A Kraków zamyka pierwszą trójkę.

Największe nasycenie takich usług występuje w Poznaniu. Na drugim miejscu są Katowice. Tam na sto tysięcy osób przypada odpowiednio 7,33 i 5,99 serwisu. W Krakowie wskaźnik ten wynosi 5,84.

Gdańsk z Łodzią w ogonie

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w miastach z końca stawki. Spośród dziesięciu największych metropolii w Polsce serwis drukarek najsłabiej dostępny jest w Łodzi. Trzecie największe pod względem wielkości miasto w kraju plasuje się tuż przed Gdańskiem.

W pierwszym przypadku na sto tysięcy osób przypada 4,4 serwisu, w drugim 4,8. To jedyne miasta, w których wartość ta jest niższa od pięciu. W obu (także jako jedynych) liczba osób przypadających na jeden serwis drukarek przekracza 20 tys.

Mocny środek

To dużo gorzej niż wynosi średnia dla badanej grupy. Na sto tysięcy mieszkańców przypada (w dziesięciu największych miastach w kraju) przeciętnie po 5,5 serwisu. Lepiej od tej wartości wypadają min. Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Lublin, Szczecin.

Podobnie jest w przypadku średniej liczby osób przypadających na jeden serwis drukarek. Dla dziesięciu czołowych metropolii wskaźnik ten wynosi 18,3 tys. Warto dodać, że mediana w badanej grupie jest zbliżona do średniej. Może to wynikać jednak z niewielkiej liczebności próby.

Ogólnie duża dostępność

Warto zwrócić uwagę na to, że różnice między największą i najmniejszą dostępnością serwisów zajmujących się naprawą drukarek są w największych miastach stosunkowo małe. Owszem, Poznaniacy mogą się cieszyć z tego, że na jeden punkt przypada o 10 tys. osób mniej niż w Łodzi, ale nie zmienia to faktu, że większość metropolii mieści się w podobny przedziale.

W przypadku siedmiu z dziesięciu miast różnica w liczbie osób przypadających na jeden serwis nie jest większa niż 2,3 tys. Oznacza to, że jeśli chodzi o serwis drukarek, wielkie miasta są do siebie zbliżone, a różnice mogą wynikać choćby z czasowego zamknięcia jednego lub dwóch punktów.
Żródło: Alfamax Warszawa – profesjonalny serwis drukarek

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz