Układ zawieszenia – podstawowe informacje

uklad zawieszeniaZawieszenie w każdym samochodzie jest bardzo ważnym elementem którego głównym zadaniem jest zapewnianie odpowiedniego kontaktu koła z drogą i najwyższego możliwego komfortu jazdy. Jest to także bardzo ważny układ jeżeli chodzi o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Jednymi z najważejszych części wchodzących w skład układu zawieszenia są amortyzatory. Z pozoru ich zadanie, a więc odbieranie drgań powstających podczas jazdy wydaje się proste, jednak w rzeczywistości jest to skomplikowana, ciężka i można powiedzieć, że odpowiedzialna praca. Według ekspertów przy przejechaniu 10 kilometrów, jeden amortyzator wykonuje około 5 mln pełnych cykli – ściśnięcie i rozciągnięcie.

Reklama

Amortyzatory to te elementy zawieszenia, dzięki którym pokonywanie nierówności na drodze jest mniej odczuwalne dla kierowcy i pasażerów samochodu. Ich praca odbywa się w bardzo trudnych warunkach – kurz, pył, woda, wysokie lub niskie temperatury. W związku z tym jak niebezpieczna jest jazda z wadliwymi częściami zawieszenia zaleca się regularne przeglądy stanu tego układu. Mocno wyeksploatowane amortyzatory znacznie zmniejszają komfort jazdy. Dodatkowo wydłużają drogę hamowania i przyspieszają zużywanie się pozostałych elementów układu zawieszenia. Samochód który jest niestabilny podczas jazdy jest niebezpieczny nie tylko dla kierowcy ale również dla innych uczestników ruchu.

Głównym objawem informującym nas o tym, że nasz układ zawieszenia wymaga interwencji mechanika jest bujanie samochodu na boki podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Oprócz tego do takich objawów można zaliczyć: stukanie, brak przyczepności przy hamowaniu i zbaczanie samochodu z toru jazdy. Najczęściej spotykaną usterką amortyzatorów jest wyciek oleju, który powoduje utratę efektu tłumiącego. Taki amortyzator nie nadaje się do dalszego użytkowania i należy go jak najszybciej wymienić. Warto tutaj podkreślić, że nie powinno się wymieniać amortyzatorów pojedynczo lecz parami. Różnica w pracy nowego i wyeksploatowanego amortyzatora jest duża i sprawia, że samochód podczas jazdy jest niestabilny a sama jazda takim samochodem – bardzo niebezpieczna.

Pojawia się pytanie, czy warto oszczędzać na amortyzatorach?

Koszt prostszych amortyzatorów waha się w okolicach kilkudziesięciu złotych a jazda ze sprawnymi amortyzatorami jest bardziej komfortowa i przede wszystkim bezpieczna. Skuteczność hamowania jest dużo lepsza, podobnie jak przyczepność i stabilność jazdy.

Stopka autorska: Opracowano we współpracy z: MotoCentrum.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz