W poszukiwaniu dobrego projektu instalacji

W naszych domach i miejscach pracy jesteśmy przyzwyczajeni do faktu, że pewne rzeczy po prostu działają. Nie myślimy o tym, dlaczego jest nam ciepło, dlaczego możemy nalać wodę do czajnika lub umyć ręce. Instalacje centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjne są dla nas zupełnie niewidoczne, a ich obecność i użyteczność – oczywista. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że budowa tych układów jest bardzo skomplikowana.

Reklama

ruryWażne, by zostały one wykonane przez rzetelnych fachowców, ale równie istotny jest pierwotny projekt, na którym bazują. Firmy trudniące się projektowaniem instalacji sanitarnych i cieplnych stoją przed trudnym zadaniem, wymagającym sporej wiedzy i przewidywania opartego na świadomości charakteru określonego budynku oraz potrzeb jego ewentualnych użytkowników. Wykonawcy, nawet  najbardziej rzetelni, nie uratują nieprawidłowo zaprojektowanej instalacji , a późniejsze naprawy wynikające z błędów na etapie planowania będą generować dodatkowe koszty. Zresztą nie tylko te korekty, lecz także samo użytkowanie nieprzemyślanej instalacji.

Należy zdawać sobie sprawę z ryzyka, związane jest z oparciem wykonawstwa na nierzetelnym projekcie. W rezultacie nie powinno oszczędzać się ani środków ani czasu wybierając firmę zajmującą się projektowaniem instalacji sanitarnych. Musimy szukać firm doświadczonych i mogących pochwalić się listą udanych zleceń.

Najczęściej w zakres usług takich firm wchodzi projektowanie sieci i instalacji

  • wodno-kanalizacyjnych,
  • centralnego ogrzewania
  • gazowych,
  • systemów wentylacyjnych,
  • klimatyzacji i kotłowni.

Sens ma także zwrócenie uwagi na to, czy projektant współpracuje stale z jakimś wykonawcą. Taka współpraca gwarantuje dobry przepływ informacji pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za projektowanie sieci  a wykonawcami. doskonałym rozwiązaniem może okazać się znalezienie firmy, która w ramach świadczonych usług łączy oba te elementy – w takim wypadku można spokojnym o adekwatność projektu i jego realizacji.

Udany projekt instalacji sanitarnej i grzewczej to fundament jej sprawnego działania, a w rezultacie – efektywnego, komfortowego i ekonomicznego funkcjonowania całego budynku. Pamiętajmy więc o tym elemencie i traktujmy go odpowiedzialnie, gdy budujemy dom. Woda w kranie i ciepły kaloryfer nie działają same z siebie, ale profesjonalnie zaprojektowane sieci wodno-kanalizacyjne i grzewcze sprawiają, że końcowy użytkownik ma takie poczucie.

Stopka autorska: projektowaniem instalacji sanitarnych – http://www.is-projekt.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz