Spawacz – zawód z przyszłością

Na wstępie wyjaśnijmy sobie pojęcie spawacza. Jest to osoba, która spawa części wykonane z żeliwa, metali i stali, stosując elektryczne źródła ciepła. Do podstawowych zadań spawacza zalicza się między innymi: zaznajomienie się z elementami/materiałami konstrukcji, przygotowanie obszaru do spawania, spawanie metalowych elementów, kontrolowanie jakości skonstruowanego spawu oraz prowadzenie dokumentacji odnośnie zrealizowanego zadania czy stanu urządzenia oraz chroni i czyści urządzenie stosowane do spawania.

Reklama

Wysokie wynagrodzenie to jeden z podstawowych powodów, dla których decydujemy się zostać spawaczem. Natomiast nie każdy może ten zawód wykonywać, jeśli nie spełnia się określonych wymagań zdrowotnych, fizycznych czy psychologicznych.

spawaczZawód ten może wykonywać jedynie osoba, która ukończyła 18 lat. Jeśli chodzi o wykształcenie – pretendent musi ukończyć chociażby szkołę zawodową. Jednak to nie koniec, by zostać zawodowym spawaczem należy posiadać tak zwaną „książkę spawacza”. Zdobywają ją ci, którzy uczęszczali na specjalny kurs i zaliczyli egzamin zawodowy przed komisją kwalifikacyjną. Nie bez znaczenia pozostaje doświadczenie. Spawaczowi najłatwiej będzie znaleźć pracę, jeśli odbył dwuletnią praktykę w przedsiębiorstwie przemysłowym lub rzemieślniczym.

Kluczową rolę w zawodzie spawacza odgrywają jego cechy psychofizyczne, takie jak: zdolności manualne, solidność w wykonywaniu prac, odpowiedzialność, odporność na zmęczenie, umiejętność długiego skupienia uwagi, dobra kondycja fizyczna. Z pewnością przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu może być duża wada wzroku lub zaburzenia równowagi. Spawaczem nie może zostać alergik lub osoba skłonna do uczuleń, osoba z poważnymi problemami skóry oraz osoby z chorobami układu oddechowego. Kandydat najczęściej jest poddawany specjalnym testom, które mogą ocenić umiejętności i predyspozycje danej osoby.

Europejscy przedsiębiorcy bardzo cenią sobie fachowców z danej dziedziny, dlatego zarobki spawacza mogą być bardzo wysokie. Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia pracownika. W Polsce wynagrodzenie spawacza oscyluje w granicach od 2 – 5 tysięcy, natomiast za granicą może zarobić kilka razy tyle, dlatego tak ważne jest w tym zawodzie znać język obcy, który bardzo często traktowany jest po macoszemu. To jednak temat na zupełnie osobny artykuł. Przesłanie na koniec? Nie omijajmy szerokim łukiem szkół zawodowych czy też stricte związanych z pracą fizyczną. Pamiętajmy, że aktualnie prawdziwą wartość mają ludzie, którzy specjalizują się w wąskim segmencie, czyli Ci, którzy znają się na rzeczy, a nie na wszystkim, bo kto zna się na wszystkim nie zna się na niczym.

Stopka autorska: artykuł dostarczony przez www.bonusspecto.pl



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz